Prezydent stolicy podjął decyzję – od lipca 2024 nie wjedziesz do centrum Warszawy. Mało tego, to nie jedyny region, który będzie objęty tak zwaną strefą czystego transportu.

Dopiero co pisałem o tym, że Warszawiacy chcą zakazu wjazdu samochodem do miasta. Miałem spore wątpliwości co do tego pomysłu, a tu proszę, Rafał Trzaskowski poinformował, że skoro 76 procent mieszkańców stolicy chce wprowadzenia strefy czystego transportu, takowa będzie wprowadzona. I to już w połowie przyszłego roku! Propozycje już padły. Teraz czas na konsultacje z mieszkańcami. Mają one potrwać przez najbliższe trzy miesiące.

Warszawiacy chcą zakazu wjazdu samochodem do miasta!
Warszawiacy chcą zakazu wjazdu samochodem do miasta!

Od lipca 2024 nie wjedziesz do centrum Warszawy i nie tylko!

Warszawiacy mogą rozpocząć rozmowy na temat SCT. Harmonogram spotkań można poznać odwiedzając stronę: https://transport.um.warszawa.pl/sct. Według planów, nie wjedziemy nie tylko na teren Śródmieścia, ale również Woli, Ochoty, Saskiej Kępy, Grochowa czy Pragi. Warto zauważyć, że granicami strefy będą główne drogi i linie kolejowe. Chodzi o: al. Prymasa Tysiąclecia, Al. Jerozolimskie, ul. Kopińska, ul. Wawelska, al. Armii Ludowej, al. Stanów Zjednoczonych, ul. Wiatraczna, a także tory wzdłuż obwodnicy północnej do al. Prymasa Tysiąclecia.

Od lipca 2024 nie wjedziesz do centrum Warszawy!
Od lipca 2024 nie wjedziesz do centrum Warszawy!

Kto nie wjedzie do Strefy Czystego Transportu w Warszawie?

Autorzy rozwiązania planują na początku zakazać wjazdu do centrum stolicy pojazdom z silnikami benzynowymi, które nie spełniają normy Euro 2 – są to modele starsze niż 27 lat. Dotyczy to także Diesli, które nie spełniają normy Euro 4 – chodzi o auta starsze niż 18 lat. Jeśli chcecie wiedzieć o jakie auta chodzi, zachęcam do sprawdzenia artykułu, w którym prezentuje auta kończące 20 lat w tym roku. Możecie być zaskoczeni.

Od lipca 2024 nie wjedziesz do centrum Warszawy!
Od lipca 2024 nie wjedziesz do centrum Warszawy!

W dalszej kolejności, czyli co dwa lata, urząd będzie zwiększał wymogi co do samochodów, które mogą poruszać się w tej strefie. Mało tego, w przyszłości wspomniana strefa czystego transportu może być powiększona. O tym zadecydują konsultacje z mieszkańcami Warszawy.