Oman kupił satelity polskiej firmy SatRevolution!

Oman kupił satelity polskiej firmy SatRevolution!

Sułtanat Omanu zdecydował na podjęcie współpracy z polską firmą SatRevolution. Polskie przedsiębiorstwo ma za zadanie wyprodukować, a następnie obsługiwać satelity, które zostały zamówione. Została już podpisana umowa. Wynika z niej, że Oman zdecydował się również na kooperację z polską grupą kapitałową TUATARA i amerykańską firmą Virgin Orbit.

Oman zamówił satelity polskiej firmy SatRevolution

Początek współpracy można datować na październik ubiegłego roku, kiedy w Dubaju został podpisany protokół ustaleń podczas odbywającego się wtedy Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego.

W jakim celu Sułtanat Omanu zakupił satelity? Mają one za zadanie przeprowadzić badania naukowe. Zleceniodawca chce zmodernizować swój ekosystem edukacji wykorzystując w tym celu polską satelitę. Będzie to również wzmocnienie rozwoju nowoczesnych technologii w Omanie. Kolejnym ich zadaniem będzie uchwycenie obrazu głębokiej przestrzeni kosmicznej. Naukowcy twierdzą, że zebrane informacje pozwolą przewidzieć zmiany, które mogą zostać spowodowane klimatem, jak i katastrofami naturalnymi.

Wystrzelenie ma zacząć się w porcie kosmicznym Cornwall, który znajduje się na półwyspie Lizard w Wielkiej Brytanii. Satelita SatRev CubeSat, należąca do wrocławskiego przedsiębiorstwa SatRevolution ma zostać wystrzelona z pokładu rakiety Launcher One, której właścicielem jest Virgin Orbit. Misja rozpocznie się jeszcze w tym roku. Warto wspomnieć, że jest to pierwsze tego typu działanie Omanu.

Sprawdź również inne nasze artykuły z kategorii nauka. Jeśli chcecie lepiej poznać SatRevolution, warto odwiedzić stronę należącą do przedsiębiorstwa.