124
Views

Jakie wybrać opony na sezon zimowy?

Podstawowym dylematem większości kierowców jest pytanie, kiedy należy zacząć myśleć o przygotowaniu pojazdu do zimy. Żeby być dobrze przygotowany zaleca się nie tylko zmianę ogumienia na zimowe ale również: przegląd zawieszenia, stanu klocków hamulcowych, filtrów, wymiany płynu do spryskiwaczy i chłodniczego. Każdy z tych elementem ma wpływ na prowadzenie samochodu, jak i na bezpieczeństwo jazdy. Najważniejsza jest oczywiście wymiana opon, bowiem te użytkowane latem nie sprawdzają się przy niskich temperaturach.

 Na szczęście opony zimowe dostępne są przez cały rok, dlatego nie ma problemu z ich zakupem nawet w czerwcu czy lipcu. Kwestia zmienia się nieco jeżeli interesują nas nowinki technologiczne. Każdego roku wszystkie koncerny oferujące swoje produkty na rynku wprowadzają na niego nowości, które różnią się zwykle od poprzedniczek krótszą drogą hamowania, wyższymi osiągami czy lepszą przyczepnością na drodze. Kierowcy stawiający na nowości zazwyczaj muszą poczekać do września, bowiem dopiero wtedy mają możliwość zapoznania się z wynikami testów ADAC. Użytkowanie opon zimowych zaleca się przy temperaturach poniżej 7 st. C. Optymalnym terminem zdają się być ostatnie dni października, które nie tylko pozwolą uniknąć kolejek w warsztatach, ale sprawią, że któregoś dnia nie zaskoczy nas poranna gołoledź. W wyborze odpowiednich opon zimowych pomogą nam nie tylko wcześniej wspomniane testy, ale również opinie innych użytkowników , czy też nasze własne preferencje związane ze stylem naszej jazdy czy przebiegiem jaki wyrabiamy.

Na jakie marki opon warto zwrócić uwagę w klasie Premium?

Najwyższa klasa opon – premium – dedykowana jest wymagającym kierowcom i równie wymagającym samochodom. Starannie zaprojektowana mieszanka oraz specjalnie opracowany rysunek bieżnika stanowią wyjątkowe połączenie, opatentowane i będące wizytówką marki. Konkurencja między największymi markami trwa od lat, a zyskują na niej kierowcy, ponieważ każdy kolejny sezon przynosi doskonalsze, bezpieczniejsze i dające większe możliwości nowości. Z uwagi na dostępność marek zachodnich samochodów, oraz modeli gwarantujących wysokie osiągi wzrasta też zapotrzebowanie na opony zimowe klasy premium.

W produktach z najwyższej półki specjalizują się doskonale znane na ogólnoświatowym rynku koncerny. Wśród nich prymat dzierżą: Michelin, Pirelli, Dunlop, Goodyear, Continental, Nokian, Bridgestone, a także Vredestein. Testy ADAC, które obejmują ocenę w zakresie takich parametrów, jak przyczepność na mokrej i suchej nawierzchni, osiągi na śniegu, poziom emitowanego hałasu, ścieralność bieżnika, czy też zużycie paliwa udzielą nam wskazówek, które pozwolą nam dokonać właściwego wyboru. W sezonie 2015/2016 za najlepsze opony zimowe w klasie Premium uznano Goodyear Ultra Grip 9, Michelin Alpin A4, oraz Dunlop SP Winter Response 2. Wszystkie trzy modele otrzymały ocenę dobrą. W rozmiarze 205/55 R16 H prym wiodą: Continental WinterContact TS850 oraz Yokohama W.drive V905.

Sprawdzone marki w klasie ekonomicznej

Obok opon zimowych z klasy premium, równie dużym powodzeniem wśród kierowców cieszą się modele ekonomiczne. Wbrew pozorom wybór tego rodzaju ogumienia nie jest związany tylko i wyłącznie z jego atrakcyjną ceną. Jednym z kryteriów jest również styl prowadzenia, bowiem kierowcy preferujący spokojną jazdę, ograniczający się do małych przebiegów rocznych i głównie poruszający się w obszarze miasta nie muszą inwestować w droższe modele premium.

Opony zimowe z klasy ekonomicznej sprzyjają lepszemu utrzymywaniu się pojazdu na śliskiej, zaśnieżonej nawierzchni. Tańsze modele produkowane są przez chińskie firmy. Ich wyroby znaleźć można w ofercie lokalnych producentów, którzy współpracują z dużymi światowymi koncernami. Do grona marek ekonomicznych zaliczamy: Matador, Sava, Dayton, Dębica, Minerva, GTRadial, Barum, Kormoran, Nankang, oraz kilka innych pochodzących z rynku azjatyckiego. W minionym sezonie najlepsza opinią cieszyły się modele Dayton DW510 EVO, zapewniające wysoki poziom bezpieczeństwa na drogach. Konkurencją dla nich były modele Barum Polaris 3, Imperial Snowdragon 2, Zeetex Ice-Plus S200, Sava Eskimo HP oraz Imperial Snowdragon 3.

Kategoria artykułu
Motoryzacja
Daniel Laskowski

Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.