120
Views

Rosyjski czołg, którego nie chce nawet sama Moskwa? Tak, zaawansowany T-14 Armata miał być czołgiem, z którego Federacja Rosyjska miała być dumna. Okazuje się, że nawet w stolicy kraju nie są zainteresowani jego kupnem.

Rosyjski czołg, którego nie chcą w Moskwie

Rosyjski państwowy producent broni wprowadza na rynek swój najbardziej zaawansowany czołg, który miał być chlubą Federacji Rosyjskiej. Coś chyba jednak poszło nie tak, ponieważ wspomniany rosyjski czołg T-14 Armata nie jest nawet zbytnio pożądany przez Moskwę. Czy to mówi nam coś o rzeczywistych możliwościach tego pojazdu?

Przeczytaj także: Czołg T-34-85, który przez lata był pomnikiem, bronił ukraińskiego miasta!

Rosyjski czołg T-14 Armata nie bierze udziału w wojnie rosyjsko-ukraińskiej, a mógłby zrobić sporą różnicę na froncie, ponieważ specyfikacja potwierdza, że jest na równi lub lepszy niż czołgi NATO. Fakt, że rosyjska armia nie zamówiła dużej ilości tego pojazdu, może potwierdzić, że czołg nie jest aż tak dobry, jak pokazują to parametry. Problemem może być również niedobór materiałów wymaganych do jego produkcji.

Oto rosyjski czołg, którego nie chce nawet Moskwa_2
Fot. Vitaly Kuzmin/ vitalykuzmin.net

Projekt jest gorszy, niż zakładano?

Rosyjski czołg T-14 Armata jest pojazdem, który może przewyższać swoimi możliwościami największe i najskuteczniejsze czołgi NATO, czyli M1 Abram, Challenger 2 i Leopard 2. Na papierze Armata ma m.in. aktywny system ochrony, sieć danych, zaawansowane czujniki, drony pokładowe i wysoki stopień automatyzacji. Czołg został wyposażony w 125 mm działo umieszczone na bezzałogowej wieżyczce, co wpływa na bezpieczeństwo załogi.

Oto rosyjski czołg, którego nie chce nawet Moskwa_3
Fot. Vitaly Kuzmin/ vitalykuzmin.net

Fakt, że Moskwa zdecydowała się zmniejszyć zamówienie na czołgi Rosoboronexportu, mówi nam coś o rzeczywistych możliwościach nie tylko samego pojazdu, ale także procesu produkcyjnego. Władze miały kupić do 2025 roku 2300 Armat (koszt 4 mln USD za sztukę). Do 2020 liczbę tę zredukowano aż do 132! Według informacji Rosjanie stwierdzili, że obecnie lepiej będzie zmodyfikować stare czołgi (T-72, T-80 i T-90) niż inwestować w najnowocześniejszy sprzęt.

Źródło: BussinesInsider/ Fot. vitalykuzmin.net

Kategoria artykułu
Ciekawostki
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.