Atrybutem każdego zestawu gracza są kolorowe barwy, które możemy znaleźć praktycznie wszędzie. Świeci się klawiatura, podzespoły komputera czy nawet podkładka pod mysz i klawiaturę. Istnieje też sposób na podświetlenie biurka, jakiego jeszcze nie widziałeś – Yeelight Cube Smart Lamp to coś więcej niż zwykła lampa. To zabawa światłem!
Niecodzienne podświetlenie biurka. Oto zestaw Yeelight Cube Smart Lamp
W dzisiejszych czasach lampki, których kolory możemy zmieniać za pomocą aplikacji, nie są żadną nowością i założę się, że co trzeci z was posiada tego typu oświetlenie. Czy to żarówki, czy to swego rodzaju lampa stojąca – wszystkie wyglądają podobnie. Na ich tle z pewnością czymś nowym będzie Yeelight Cube Smart Lamp, czyli modułowy zestaw sześcianów, który potrafi znacznie więcej niż zwykła lampa LED RGB.
Sześciany Yeelight mają urozmaicić nam wygląd biurka, jednocześnie je podświetlając. Wykonanie każdego elementu stoi na wysokim poziomie, urządzenia dają poczucie solidności i takie też są. Głównym i najważniejszym elementem całego zestawu jest część zasilająca, która, co ciekawe, jest najmniejsza z nich wszystkich. Bez niej żaden ze wspomnianych sześcianów nawet nie obudzi się do życia. Ja do testów otrzymałem łącznie sześć świecących kostek – jeden panel LEDowy i reflektor oraz cztery „pikselowe” sześciany. Maksymalna ilość podłączonych elementów do jednej kostki zasilającej może wynosić właśnie sześć sztuk.
Przeczytaj także: Szukasz klawiatury idealnej? Chyba w końcu ją znalazłem!
Producent, Yeelight, wziął pod uwagę to, że podłączenie każdego z tych elementów do zasilania za pomocą przewodu będzie niewygodne i po prostu niemożliwe. Nikt przecież nie znajdzie aż tylu wolnych gniazdek w listwie. W moim przypadku jest ich siedem, więc po całym pokoju walałyby się kable i straciłaby na tym stylistyka. Dlatego też każdy z sześcianów wchodzących w zestaw Yeelight Cube Smart Lamp łączy się ze sobą za pomocą złącza magnetycznego – jedynym elementem podłączonym do prądu jest oczywiście ten zasilający, na którym znajdziemy dotykowy włącznik, służący również jako przycisk do zmiany stylu podświetlenia.
Rozwiązanie z magnetycznym zasilaniem każdego elementu jest logiczne. Niestety, widzę tutaj dwa problemy. Pierwszy jest taki, że bardzo łatwo przypadkowo rozłączyć sześciany – wystarczy chwila nieuwagi, czy zahaczenie dłonią o jeden z nich. Drugim problemem jest fakt, że nie możemy umieścić sześcianów np. po obu stronach monitora, jeśli nie posiadamy drugiego elementu zasilającego. Jest to swego rodzaju ograniczenie, ponieważ kostki do najmniejszych nie należą (75 × 75 × 75 mm) i mogą zająć sporo miejsca na biurku.
Yeelight Cube Smart Lamp w praktyce
Jeśli chcecie urozmaicić wygląd swojego biurka i wnieść jego projekt na wyższy poziom, to z Yeelight Cube Smart Lamp będzie to możliwe. Najbardziej „bajeranckim” elementem całego zestawu są oczywiście lampki „pikselowe”, które pozwalają tworzyć nam własne grafiki i animacje. Wszystko za sprawą aplikacji mobilnej, która jest centrum sterowania. Jeśli jednak nie macie talentu do tworzenia własnych animacji, w aplikacji możecie znaleźć te stworzone przez społeczność – najpopularniejszym motywem jest PacMan, ale znajdziemy tutaj również np. ścigające się auta, kwiaty czy świąteczne ozdoby.
Yeelight Cube Smart Lamp może być nie tylko graficznym ozdobnikiem naszego biurka, ale także zegarkiem cyfrowym. Pikselowe sześciany mają funkcję pokazywania godziny oraz daty. Aplikacja mobilna pozwala nam na zmianę stylu zegarka, która ogranicza się tak naprawdę do zmiany kolorów. Co więcej, Cube Smart Lamp pozwala także na wyświetlanie naszej nazwy na YouTube czy na Twitch, co spodoba się streamerom.
Panel LED może emitować różny styl świateł, a nawet podstawowe animacje, jednak nie są one tak szczegółowe, jak w przypadku tych pikselowych sześcianów. Z kolei reflektor ogranicza się do zmiany kolorów i stylów świecenia (jest regulowany w pionie i poziomie). Co ciekawe, Yeeligh Cube Smart Lamp oferuje także podążanie za dźwiękiem – światła migają i zmieniają się w rytm muzyki. Cały zestaw możemy podłączyć do ekosystemu Razer Chroma.
Prosta w obsłudze aplikacja
Do sterowania zestawem lamp Yeelight Cube Smart Lamp potrzebna jest aplikacja Yeelight Station, która dostępna jest zarówno na systemy Apple iOS i Google Chrome. Appka jest prosta w obsłudze, choć nie oferuje języka polskiego. Dodawanie urządzeń jest proste – wystarczy przytrzymać przycisk zasilania i poczekać, aż lampka przejdzie w tryb parowania, a następnie pojawi się na liście w aplikacji mobilnej.
Z głównego menu aplikacji mamy dostęp do podstawowych stylów podświetlenia oraz opcji „Music Flow” śledzącej dźwięk za pomocą mikrofonów. Tutaj możemy ustawić nie tylko barwy, ale także czułość śledzenia dźwięku. W naprawdę cichym otoczeniu i wysokiej czułości, lampka może nawet wyłapywać dźwięk naszego oddechu. Na głównym ekranie aplikacji znajdziemy także zakładkę „Społeczność”, w której możemy wybierać i dzielić się naszymi projektami grafik i animacji oświetlenia.
Po kliknięciu w nasz zestaw podłączony do aplikacji ukazuje nam się zdecydowanie więcej opcji. Tutaj możemy wybrać podstawowe i fabryczne style podświetlenia Yeelight Cube Smart Lamp, styl zegarka czy daty, jeśli posiadamy pikselowe sześciany (do tej funkcji potrzeba ich co najmniej cztery). Za pomocą aplikacji możemy również zmienić kolor panelu LED i reflektora, czy regulować jasność, a także dodać nasz nick na YouTube czy Twitch. Oczywiście, mamy tutaj pełną barwę kolorów RGB, więc możemy wybrać taki, jaki nam się podoba. Pełna kontrola i swoboda. W ustawieniach możemy dodawać i usuwać poszczególne sześciany oraz zmieniać ich kolejność.
Warto zaznaczyć, że zestaw ten można dodać do Apple Home, Google Home czy powiązać z asystentem Alexa.