104
Views

Polscy naukowcy od lat tworzą maszyny i narzędzia, które eksplorują inne planety. Teraz polska kosmonautyka wykonała kolejny krok do przodu. Jak podaje Polska Agencja Kosmiczna, prezes instytucji Grzegorz Wrochna podpisał umowę z NASA w ramach projektu Artemis Accords! To oznacza, że Polska przyłoży się do lotów na Księżyc, Marsa czy inne planety.

Polska Agencja Kosmiczna dołącza do projektu Artemis

Podczas 72. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego odbywającego się w Dubaju prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, Grzegorz Wrochna zawarł umowę z zastępcą administratora Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA, Pamelą A. Merloy, na mocy której, Polska dołącza do programu Artemis Accords. Według nowo podpisanego porozumienia POLSA będzie brała czynny udział w eksportowaniu Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich.

Przeczytaj także: Znamy datę powrotu na Księżyc! Kiedy wystartuje misja Artemis I?

Umowa podpisana przez obie organizacje określa także ramy współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Podpisanie porozumienia jest bardzo ważnym krokiem, ponieważ od teraz polskie firmy będą mogły uczestniczyć w pracach nad misją Artemis, która w ostateczności ma skończyć się powrotem ludzi na powierzchnię naturalnego satelity ziemskiego.

Wielki krok do przodu

Polska nie jest jednak jedynym krajem, który podpisał porozumienie z NASA. Do grona partnerów Amerykańskiej Agencji Kosmicznej w ramach programu Artemis Accord dołączyła również Australia, Brazylia, Japonia, Korea Południowa, Nowa Zelandia, Ukraina, Wielka Brytania, Kanada, Zjednoczone Emiraty Arabskiej, Luksemburg oraz Włochy. Porozumienie zostało oparte na zapisach traktatu ONZ z 1967 roku dotyczących przestrzeni kosmicznej i głównych konwencji ONZ. Stanowią one międzynarodowe prawo kosmiczne, które muszą przestrzegać wszystkie narody.

Marek Wrochna podkreśla, że podpisanie porozumienia to niezwykle ważny krok w kontekście rozwoju polskiego sektora kosmicznego na arenie międzynarodowej. W przeciągu ostatnich 40 lat 80 instrumentów, które zaprojektowali i skonstruowali polscy inżynierowie i naukowcy wykorzystano w międzynarodowych projektach kosmicznych. Udział w misjach Europejskiej Agencji Kosmicznej sprawił, że na polskim rynku kosmicznym pojawiło się już ponad 350 przedsiębiorstw. Polska Agencja Kosmiczna niezmiernie cieszy się z tego porozumienia.

Źródło: POLSA

Kategoria artykułu
Ciekawostki · Nauka
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.