Powrót na powierzchnię Księżyca to bardzo duże wydarzenie. Misja Artemis I będzie kolejną na przestrzeni lat próbą dokonania tego osiągnięcia. NASA poinformowała, kiedy wystartuje misja wizyty satelity.

NASA ujawniła datę startu misji Artemis I

Program Apollo wystartował w 1961 roku. Przez kilka lat NASA próbowała dostać się na powierzchnię Księżyca. Ostatecznie udało się to w 1969 roku podczas misji Apollo 11. Pierwszym człowiekiem, który postawił nogę na Księżycu został Neil Armstrong. Od tamtego czasu ludzkość wykonała kilkadziesiąt lotów na naturalnego satelitę Ziemi. W nowoczesnej historii kosmonautyki powrót na Księżyc odbędzie się za sprawą misji Artemis I. 

Przeczytaj także: Pięćdziesiąta rocznica pierwszego lądowania człowieka na Księżycu

NASA poinformowała, że powrót na powierzchnię Księżyca odbędzie się w połowie lutego 2022 roku. Bezzałogowa misja Artemis I wkrótce odbędzie swój lot na ziemskiego satelitę. Amerykańska Agencja Kosmiczna zakończyła montowanie statku kosmicznego Orion na pokładzie rakiety nośnej Space Launch System. Pojazd kosmiczny odpowiednio zabezpieczono na pokładzie rakiety. Kolejnym krokiem będzie dokładne przetestowanie wszystkich technologii.

Przygotowania do załogowego lotu na Księżyc

Jak podaje Mike Bogler, pracownik NASA prace nad misją Artemis I są dalekie od zakończenia. Kluczową fazą będą testy, które potwierdzą, że wszystkie systemy zarówno rakiety nośnej Space Launch System, jak i statku kosmicznego Orion działają poprawnie, a misja zakończy się sukcesem. Bogler jednocześnie podkreśla, że misja będzie kamieniem milowym dla NASA. 

Testy przeprowadzone przed oficjalnym lotem misji Artemis I będą się składać z pięciu etapów. Testowany będzie ciąg dopalacza, sprawność systemu komunikacyjnego, czy system odliczający do startu. Jednym z etapów testów będzie wypełnienie rakiety paliwem i rozpoczęcie procedury odliczania do startu. Jest to pierwsza faza misji powrotu człowieka na Księżyc. Załogowy lot odbędzie się w ramach misji Artemis III.