116
Views

Tomasz Gollob – najlepszy polski żużlowiec w historii

Nawet osoby, które nie interesują się żużlem, musiały słyszeć o Tomaszu Gollobie. Żużlowiec jest wychowankiem Polonii Bydgoszcz. Przez wiele lat był on jedynym polskim zawodnikiem, który z powodzeniem walczył z najlepszymi podczas turniejów międzynarodowych. W 2010 roku zdobył tytuł indywidualnego mistrza świata. Jego przygoda z żużlem zakończyła się w 2017 roku na skutek wypadku podczas treningu motocrossowego. W historii poprowadził kolegów do wielu zwycięstw – zarówno w swoich klubach, jak i w reprezentacji.

 

Największe sukcesy polskiego żużla

Polacy mogą się pochwalić wieloma sukcesami w żużlu. Wymieńmy kilka z nich, które zapewne zostaną na długo zapamiętane przez kibiców tego sportu. Największe sukcesy naszych żużlowców wybrała redakcja „Przeglądu Sportowego”.

  • 1961 rok – Polacy po raz pierwszy na świecie drużynowymi mistrzami świata. Finał tych zawodów odbył się na stadionie we Wrocławiu, a Polacy zdobyli złoto w składzie: Florian Kapał, Mieczysław Połukard, Henryk Żyto, Marian Kaiser i Stanisław Tkocz.
  • 1966 rok – pierwszy indywidualny medal. W tym roku finał rozegrano w Goeteborgu, a brązowy medal w tych zawodach wywalczył Antoni Woryna. Obecnie w polskiej lidze ściga się wnuk Antoniego – Kacper. Trzy lata później taki sam wynik uzyskał Edward Jancarz, również doszło do tego w Szwecji.
  • 1973 rok – tym razem udało się po raz pierwszy w historii zdobyć złoto w zawodach indywidualnych. Zwycięstwo Jerzego Szczakiela w Chorzowie było bardzo dużą niespodzianką. Zawodnik ten jako pierwszy Polak zdobył tytuł mistrza świata w tej dyscyplinie. Najlepszym dowodem tego, jak dużą niespodziankę sprawił, niech będzie fakt, że nawet później nigdy nie osiągnął choćby zbliżonego sukcesu ani w Polsce, ani na świecie.
  • 2010 rok – wspomniany Tomasz Gollob zostaje indywidualnie najlepszym żużlowcem świata. Był to dopiero drugi taki sukces Polaka w historii tej dyscypliny, a do poprzedniego doszło 37 lat temu – mowa o sukcesie Jerzego Szczakiela.
  • 2017 rok – po raz pierwszy w historii Polacy zajęli całe podium podczas międzynarodowych zawodów Grand Prix. Jednocześnie był to pierwszy turniej, gdzie na podium stanęli zawodnicy urodzeni w tym samym kraju. Trójka zawodników, którzy osiągnęli taki wynik, to Piotr Pawlicki, Patryk Dudek i Maciej Janowski.

 

Polska liga żużlowa najlepsza na świecie

Fanom piłki nożnej trudno w to uwierzyć, ale to polska liga żużlowa jest najlepsza na świecie – również pod względem zarobków. Nasza liga dominuje jednak pod wieloma względami. W Polsce najlepsi żużlowcy mogą liczyć na umowy dające im 2 mln rocznych zarobków, a do tego jeszcze dochodzą zyski z umów sponsorskich. Dla porównania w Anglii żużlowcy mogą liczyć na… 100 funtów za każdy zdobyty punkt. Polska liga to również najlepsi zawodnicy – w zasadzie wszystkie znane postacie, m.in. ze względu na poziom i zarobki, ścigają się właśnie u nas. Kolejna kwestia to kibice. Średnia frekwencja na meczach polskiej ligi wynosi ok. 9 tysięcy osób – jest to nieosiągalne w innych ligach. Co ciekawe, w miastach, w których żużel jest najbardziej popularnym sportem, zainteresowanie nim jest kluczowe dla… sukcesu politycznego.

 

Ogromna popularność i atrakcyjność sportu

Żużel cieszy się w Polsce dużym zainteresowaniem, co znajduje też odzwierciedlenie w tym, że nasze drużyny są wybierane przez najlepszych zawodników. Nawet jeśli nie mamy w swoim mieście klubu żużlowego, to zmagania zawodników możemy oglądać w telewizji. Żużel w TV jest dostępny np. w ramach pakietu MEGA SPORT w UPC. Tam możemy oglądać pierwszą polską ligę żużlową.

 

Artykuł zewnętrzny.

Kategoria artykułu
Sport
Wpis partnerski

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.