104
Views

Wycieczka na południe województwa śląskiego to tak naprawdę podróż do dwóch ośrodków – Bielska i Białej, które połączyły się w jedno w 1951 roku. Dziś Bielsko-Biała to nowoczesne miasto, w którym na uwagę zasługują nie tylko cztery rynki, lecz także architektura, pobliskie góry oraz zabytki.

Odwiedź Bielsko-Białą razem z AccorHotels. Zobacz, jakie czekają tam na Ciebie atrakcje.

W kierunku Wiednia

Bielsko-Biała nazywana jest często Małym Wiedniem ze względu na znajdujące się w mieście budynki, które nawiązują do wiedeńskiej architektury. Znaczący wpływ na wygląd wielu obiektów miało włączenie południowych terenów Polski do Austro-Węgier i utworzenie Galicji. Stąd też pozostałości architektoniczne w Bielsku-Białej, jak ratusz, Teatr Polski, kościół św. Mikołaja czy budynek Poczty Głównej oraz wille i kamienice, które nierzadko projektowali austriaccy architekci. Najwięcej „wiedeńskich” okazów znajdziesz na rynku dawnego Bielska, dlatego koniecznie wybierz się tam na spacer. Zachwycony wiedeńskimi inspiracjami nie zapomnij jednak odwiedzić najstarszego i największego zabytku w mieście, czyli Zamku Książąt Sułkowskich. W dawnej siedzibie książąt cieszyńskich funkcjonuje obecnie Muzeum Historyczne.

Z wizytą u Reksia i w Kamienicy „Pod Żabami”

Czy wspominasz czasem z sentymentem dawne dobranocki – Reksia, Podróże profesora Baltazara Gąbki albo Bolka i Lolka? Jeśli tak, w Bielsku-Białej odwiedź koniecznie Studio Filmów Rysunkowych. To właśnie w nim stworzono najsłynniejsze polskie kreskówki. W mieście nie mogło też zabraknąć pomnika na cześć najsłynniejszego polskiego psa – odlanego z brązu Reksia można podziwiać na placu u zbiegu ulic Stojałowskiego i 11 Listopada, w pobliżu mostu na rzece Białej.

Zaledwie pięciominutowy spacer, szybki niczym żabi skok, z miejsca pamięci Reksia dzieli Cię od kolejnej bielskiej atrakcji. To wyjątkowa secesyjna kamienica zbudowana w 1903 roku, która znajduje się przy ul. Targowej 3. Dlaczego jest niezwykła? Oprócz oryginalnej, nieregularnej bryły na uwagę zasługują dekoracje na jej elewacji. Te najbardziej charakterystyczne to dwie żaby we frakach – jedna z nich gra na mandolinie, a druga trzyma w łapkach fajkę i kieliszek. Inny przykład secesyjnego budownictwa stanowi „płynąca” kamienica, której wygląd przywodzi na myśl dziób wielkiego statku, sunącego po morzu.

Koniec wizyty w Bielsku-Białej, początek kolejnej podróży

Górskie tereny, jakie otaczają miasto, są idealne do wycieczek rowerowych, zwłaszcza że w odległości 20-30 km od Bielska-Białej znajduje się kilka miejscowości wartych uwagi. Są to chociażby:

  • Ustroń – tężnia solankowa, Leśny Park Niespodzianek;
  • Wisła – skocznia narciarska, wodospad, pałacyk myśliwski;
  • Żywiec – zamek z XV wieku, browar;
  • Pszczyna – neobarokowy zamek, zagroda żubrów.

Dla miłośników wycieczek w góry, oprócz położonego niedaleko Bielska-Białej Klimczoka, na zdobycie czekają Góra Żar (761 m n.p.m.), Czantoria Wielka (995 m n.p.m.), Babia Góra (1725 m n.p.m.) oraz Skrzyczne (1257 m n.p.m.). Warto też skorzystać z okazji i wjechać kolejką linową na Szyndzielnię.

Bez względu na to, jak lubisz podróżować – pieszo, rowerem, a może samochodem – w mieście u podnóża Beskidów i jego okolicach atrakcji jest tak wiele, że właściwie znajdą Cię same.  Natomiast o komfortowy wypoczynek dla siebie i rodziny zadbaj świadomie z hotelami w Bielsko-Białej.

Kategoria artykułu
Podróże
Daniel Laskowski

Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.