Sony i Honda planują stworzyć nową markę samochodów, która będzie produkować jedynie modele napędzane silnikami elektrycznymi. Firma powstanie jeszcze w tym roku, a pierwsze auto wyjedzie na drogi w 2025 roku.

Sony i Honda razem stworzą elektryczne auta

Japoński gigant technologiczny oraz producent samochodów z kraju Kwitnącej Wiśni rozpoczynają współpracę, choć na tę chwilę nieoficjalną. Współpraca obu firm nie została jeszcze oficjalnie sfinalizowana, jednak podpisano już protokół, który określa zamiary obu przedsiębiorstw. Z ustaleń wynika, że nowa, jeszcze nienazwana firma, zostanie uformowana w tym roku.

Przeczytaj także: Test długodystansowy Nissan LEAF e+. Życie w zgodzie z naturą

Pierwszy pojazd, który wyjdzie spod nazwy nowej marki, ma zadebiutować w 2025 roku. Honda, jako producent aut, będzie odpowiedzialna za design samochodów, rozwój marki w tym kontekście oraz sprzedaż pojazdów. Z kolei Sony, jako gigant technologiczny zajmie się rozwojem nowoczesnych rozwiązań w nowych projektach.

Nowa firma ma mieć rewolucyjne podejście

Nowa firma ma być połączeniem umiejętności sprzedaży i tworzenia samochodów przez markę Honda ze zdolnościami Sony w dziedzinie telekomunikacji, rozrywki i różnego rodzaju przetworników obrazu. Przedsiębiorstwo ma “stać na czele innowacji, ewolucji i ekspansji mobilności na całym świecie, przyjmując szerokie i ambitne podejście do tworzenia wartości, które przekraczają oczekiwania i wyobraźnię klientów”.

sony honda
Pierwsze konceptowe samochody marki Sony – Vision-S 02 i Vision-S.

Sony już od wielu lat planowało wkroczyć na rynek motoryzacyjny, jednak dopiero teraz zdecydowało się na tak duży krok w tym kierunku. Już podczas targów CES 2020 japoński gigant pokazał koncept samochodu o nazwie Vision-S. Dwa lata później, na tych samych targach przedstawiono Vision-S 02. W 2022 roku firma technologiczna planowała uruchomić nowe przedsiębiorstwo o nazwie Sony Mobility, jednak współpraca z Hondą sprawiło, że plan ten zszedł na drugi plan.

Źródło: The Verge