Polski startup Inteliclinic otrzymał 7 milionów złotych na wdrożenie wynalazku do diagnostyki bezdechu sennego.

Inteliclinic, polska firma która otrzymała gran w styczniowym rozdaniu

Horyzont 2020 jest największym w historii Unii Europejskiej programem dofinansowania badań naukowych i rozwoju innowacji. W budżecie programu realizowanego w latach 2014-2020 znajduje się rekordowe 80 miliardów euro. Dotychczas w całej Unii Europejskiej zostało złożonych ponad 19 tysięcy wniosków o finansowanie z programu Horyzont 2020 SMEI. Inteliclinic jest jedyną polską firmą, która uzyskała grant w styczniowym rozdaniu. Tylko 7 polskich firm zdobyło finansowanie z Fazy 2 programu.

Komisja Europejska doceniła potencjał urządzenia nagradzając je grantem z prestiżowego SME Instrumentu. Jest to duży sukces w Europie, bo tylko około 4% aplikujących firm może się tym pochwalić – zaznacza Alicja Grzegorzek założycielka Zafiro Solutions,firmy która pomogła w opracowaniu wniosku do programu.

inteligentna maska do spania Neuroon

Inteliclinic to polski startup, o którym głośno zrobiło się już 3 lata temu, kiedy to młodzi przedsiębiorcy zebrali prawie pół miliona dolarów podczas kampanii crowdfundingowej na platformie Kickstarter. W kwietniu 2016 roku inteligentna maska do spania Neuroon, która mierzy jakość snu na podstawie fal mózgowych, została dostarczona do wszystkich osób, które wsparły projekt. Maska Neuroon zdobywa światowe rynki i jest kupowana przede wszystkim przez klientów z Japonii, Stanów Zjednoczonych czy Hong Kongu.

Przykład Inteliclinic potwierdza, że Polska ma gigantyczny potencjał w tworzeniu startupów nie na skalę krajową, ale o wymiarze europejskim czy nawet światowym – skomentował członek zarządu Inteliclinic Sylwester Biernacki, prezes i akcjonariusz notowanej na GPW spółki ATM S.A.

Dzięki otrzymanym 7 milionom złotych Inteliclinic przeprowadzi badania kliniczne i wyprodukuje nowe urządzenie medyczne, bazujące na technologii maski Neuroon, którego zadaniem będzie automatyczna, przesiewowa diagnostyka zaburzeń snu, w szczególności bezdechu sennego.

Polski startup Inteliclinic otrzymał 7 milionów złotych na wdrożenie wynalazku do diagnostyki bezdechu sennego.
Maska Neuroon Inteliclinic

Bezdech senny

Bezdech senny to choroba spowodowana powtarzającymi się wielokrotnie w czasie snu epizodami zatrzymania oddychania lub jego znacznego spłycenia. Szacuje się, że problem dotyczy ponad 1,5 mln Polaków. Ocenia się, że klinicznie istotny bezdech występuje u około 24% dorosłych mężczyzn i 9% kobiet na świecie.

Bezdech senny, objawiający się niekiedy wyłącznie zwyczajnym chrapaniem, jest niebezpieczny ze względu na swoje ukryte skutki. Badania wykazały wyraźny wpływ bezdechu sennego na podwyższenie ryzyka wystąpienia, między innymi, nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, czy impotencji u mężczyzn – dodaje lek. Kamil Adamczyk, dyrektor zarządzający Inteliclinic.

Czas trwania projektu wynosi 2 lata i ma zakończyć się komercjalizacją produktu.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Ciekawostki

Autor: Daniel Laskowski

Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet takich jak PC World. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *