Subaru Solterra 1

Subaru Solterra debiutuje jako pierwszy elektryczny model marki.

Chociaż model ten jest efektem współpracy marek Subaru i Toyota, to może wnieść wiele dobrego w politykę marki. Mam nadzieje, że przyczyni się przede wszystkim do wprowadzenia na rynek europejski takich modeli jak BRZ i WRX STI. Ale to czas pokaże. Co oferuje w takim razie pierwszy w pełni elektryczny model, Subaru Solterra?

svg%3E
Subaru Solterra debiutuje jako pierwszy elektryczny model marki. 33

Dwie wersje napędowe

Niezbyt często spotykamy się z przednionapędowymi modelami tej marki. A w tym przypadku będzie jedną z dwóch możliwych opcji do wybrania. Będzie to 150 kW silnik elektryczny (201 KM) umieszony na przedniej osi. Drugą opcją jest wersja z dwoma silnikami elektrycznymi o łącznej mocy 160 KW (215 KM) oraz napędem na wszystkie koła. W tym wariancie czas 0-100 km/h to 7,7 sekundy. Mało przyzwoity wynik jak na elektryka.

Obie wersje wyposażone będą w ten sam zestaw baterii. 71,7 kWh – taką będą miały pojemność. W modelu z napędem wyłącznie na przednią oś pozwoli to na przejechanie 450 kilometrów według normy WLTP. Ciekawe jest czy dalej stosowany będzie legendarny napęd Symmetrical-AWD, choć w przypadku elektryka mógłbym w to wątpić.

Sprawdź również nasze testy samochodów nowych.

Subaru Solterra to ładniejsza kopia BZ4X

Z pewnością nie jest to błędne sformułowanie. Toyota i Subaru nie kryją swojej współpracy. Jednak zdecydowanie bardziej przypada mi do gustu model prezentowany przez Subaru. Przedni grill, sześciokątny przód maski czy inne przednie reflektory. Z tyłu różnic natomiast szukać na próżno. Może różni się brakiem pasa LED łączącego światła.

svg%3E
Subaru Solterra debiutuje jako pierwszy elektryczny model marki. 34

We wnętrzu jest wręcz identycznie, lecz ze zmienionym logo. W oczy rzuca się ogromny ekran dotykowy, a deska rozdzielcza charakterem przypomina tą znaną nam z Peugeota. Kierownica znajduję się lekko poniżej wirtualnego wyświetlacza.

svg%3E
Subaru Solterra debiutuje jako pierwszy elektryczny model marki. 35

Jeśli chodzi o wymiary to nie jest zaskoczeniem, że są identyczne jak w Toyocie. Auto posiadać będzie 4,68 metra długości, 1,86 metra szerokości oraz 1,65 metra wysokości. Wymiarami będzie zbliżone do obecnie oferowanego Forestera.

svg%3E
Subaru Solterra debiutuje jako pierwszy elektryczny model marki. 36

Ciekawostką jest pojawiający się podczas prezentacji panel solarny, który będzie można posiadać jako element wyposażenia dodatkowego.

svg%3E
Subaru Solterra debiutuje jako pierwszy elektryczny model marki. 37

Cena nie jest nam jeszcze znana, a do oferty na rynku europejskim ma trafić już w drugiej połowie 2022 roku.