Świąteczny spam, czyli poważne kłopoty zamiast cudownej okazji.

Świąteczny spam na porządku dziennym.

Spamerzy pracują przez cały rok, niemniej w grudniu ich działania dodatkowo przybierają na sile. Wysyłają e-maile, w których kuszą  odbiorców atrakcyjnymi cenami, zachęcają do odwiedzenia stron bądź pobrania prezentu.

Przeglądanie niechcianej korespondencji to  niewątpliwie strata czasu, bowiem lwia część tego typu e-maili zawiera bezwartościowe treści.  Jednak spam ma także drugą – znacznie gorszą twarz. Cyberprzestępcy za pośrednictwem e-maili próbują pozyskać wrażliwe dane adresatów bądź zainfekować komputery.

Największą tegoroczną plagą jest ransomware. To rodzaj wirusa blokujący dostęp do prywatnych plików lub samego komputera. Napastnicy żądają od poszkodowanej osoby okupu za rozszyfrowanie danych Ataki przybierają różne formy, niemniej najczęściej zaczynają się od wysłania e-maila do potencjalnej ofiary. Czasami zawiera on zainfekowany załącznik, innym razem link prowadzący do specjalnie spreparowanej strony internetowej, ale znam też przypadek, że odnośnik prowadził do Dropboxa

– wyjaśnia Robert Dziemianko z G DATA.

Grudzień jest miesiącem, w którym trzeba wykazywać się dużo większą czujnością, choć w natłoku przedświątecznych zajęć dużo łatwiej popełnić błąd. Jego konsekwencją może być strata czasu, potrzebnego na doprowadzenie do porządku zainfekowanego urządzenia, koszty naprawy sprzętu lub w najgorszym scenariuszu  konieczność zapłacenia hakerom okupu. Kilka porad przygotowanych przez ekspertów z G Data pozwoli ominąć pułapki zastawiane przez cyberprzestępców, a tym samym uniknąć zbędnych przedświątecznych wydatków.

  1. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania do e-maili zawierających nierealne obietnice, najczęściej są to super okazje, lub informacje o rzekomo oczekujących przesyłkach, niezapłaconych fakturach czy nagłej konieczności aktualizacji danych. Oszuści podszywają się pod instytucje finansowe, firmy kurierskie, aby w ten sposób nakłonić odbiorcę do pobrania złośliwej aplikacji.

  1. Nigdy nie odpowiadaj na podejrzane e-maile, pochodzące od nieznanych adresatów. W niektórych wypadkach nawet wysłanie wiadomości zwrotnej o braku zainteresowania subskrypcją, stanowi dla napastników potwierdzenie autentyczności adresu.

  1. Utwórz dodatkowy adres e-mail, który przyda się podczas rejestracji na serwisach o ograniczonym zaufaniu, oferującym usługi lub dostęp do treści. Pozostawianie swojego prawdziwego adresu e-mail nie jest dobrym pomysłem.

  1. Czytaj pocztę elektroniczną w postaci zwykłego tekstu. To pozwoli wyświetlać wszystkie wiadomości w formie tekstowej zamiast w formacie HTML, który może zawierać złośliwe skrypty.

  1. Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe. Wszystkie tego typu aplikacje posiadają skuteczne filtry antyspamowe. Dla przykładu ostatnie testy przeprowadzone przez magazyn komputerowy PCgo pokazały, że G DATA Internet Security wykrywa 99,41% spamu. Dodatkowo oprogramowanie zatrzymało 100% zagrożeń typu ransomware w teście Avlab.pl.

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Polska vs Meksyk. Gdzie oglądać nasz mecz otwarcia?

To już dziś! Polska rozegra swój pierwszy mecz na...

Cristiano Ronaldo w Barcelonie? Portugalczyk został zaoferowany FCB!

Cristiano Ronaldo swoimy wywiadem z Piersem Morganem wywołał ogromną...

Tania Forza Horizon? Microsoft anuluje zamówienia!

Kilka dni temu w sklepie Microsoft pojawił się błąd,...

Holandia vs Senegal. Gdzie oglądać mistrzostwa świata?

Mistrzostwa Świata w Katarze rozpoczęły się na dobre. We...


Daniel Laskowski
Daniel Laskowskihttp://menworld.pl
Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet takich jak PC World. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!