Szczepionki COVID-19 mają zapewnić nam odporność na zakażenie koronawirusem. W ostatnim czasie pojawiło się wiele spekulacji odnośnie działania preparatu w przypadku kobiet w ciąży. Badania potwierdziły jednak, że nie wywołują one żadnych zmian w organizmie i są w pełni bezpieczne.

Szczepionki COVID-19 bezpieczne dla kobiet w ciąży

Badanie mające na celu sprawdzenie działanie szczepionek COVID-19 na kobiety w ciąży przeprowadzone zostało na 131 zaszczepionych pacjentach. W testach wzięło udział 84 kobiet w ciąży, 31 z nich karmiło piersią, zaś pozostała szesnastka była grupą kontrolą. Dodatkowo naukowcy pobrali również krew od 37 kobiet, które w czasie ciąży zostały zakażone wirusem SARS-CoV-2. Okazało się, że szczepionki wywołują mocne reakcje immunologiczne w organizmie i są w pełni bezpieczne dla kobiet ciężarnych lub karmiących piersią.

Przeprowadzone badania potwierdziły, że szczepionki COVID-19 są skuteczne w przypadku kobiet w ciąży i tych karmiących piersią. Rezultaty są bardzo podobne jak w przypadku kobiet nie będących w ciąży. Badania potwierdził domysły lekarzy, którzy mówili, że szczepionki Moderny i Pfizera nie są zagrożeniem dla kobiet, jak i dzieci.

szczepionki COVID-19
Badania potwierdziły, że szczepionki na COVID-19 nie są zagrożeniem dla kobiet w ciąży.

Pfizer i Moderna nie są zagrożeniem dla życia kobiet w ciąży i dzieci

Dane, które zostały zebrane podczas badania potwierdziły, że szczepionki COVID-19 są całkowicie bezpieczne dla kobiet ciężarnych, jak i tych karmiących. Wszystkie kobiety biorące udział w badaniu doświadczyły podobnych efektów ubocznych – m.in. ból głowy, mięśni oraz wysepkę w okolicach podania szczepionki. Są to jednak zjawiska, które pojawiają się u większości osób, które przyjęły dawkę szczepionki. U niektórych badanych wystąpiła również gorączka oraz dreszcze, jednak pojawiły się one po podaniu drugiej dawki leku.