Technologia VR to jak się okazuje nie tylko rozrywka, ale także sposób na leczenie choroby wzroku u dzieci. Amblyopia, czyli tzw. „leniwe oko”, dotyka około 3% dzieci na całym świecie. Agencja Żywności i Leków zatwierdziła leczenie oparte na wirtualnej rzeczywistości.
„Leniwe oko” dotyka 3% dzieci na całym świecie
Ambylopia, czyli „leniwe oko” to choroba, w której jedno oko pracuje gorzej niż drugie. W skrócie można powiedzieć, że uszkodzone oko widzi mniej, niż to w pełni sprawne. W takich przypadkach mózg „faworyzuje” jedno oko, co powoduje problemy ze wzrokiem w drugim oku. Obecnie na tę chorobę choruje około 3% dzieci. Głównymi przyczynami jest wada refrakcji oraz zez.
Przeczytaj także: Naukowcy przedstawili najmniejszą na świecie maszynę latającą!
W celu zapobiegnięcia rozwojowi niedowidzenia u małych dzieci należy niezwłocznie wykonać badanie już w okolicach 1-roku życia. Tyczy się to przede wszystkim rodzin, w których już wcześniej występowało „leniwe oko”. Leczenie odbywa się za pomocą noszenia okularów i szkieł kontaktowych, jednak na horyzoncie pojawiła się nowa terapia. Ta wykorzystuje wirtualną rzeczywistość i właśnie została zaakceptowana przez amerykańską Agencję Żywności i Leków.
Nowatorska terapia z wykorzystaniem VR
Za stworzenie nowej terapii odpowiada firma Luminopia. Terapia wykorzystuje technologię rozszerzonej rzeczywistości i materiały wideo do rozwoju uszkodzonego oka i trenowania wizji. Za pomocą tego rozwiązania, dzieci, które cierpią na to schorzenie, będą oglądać ich ulubiony serial czy bajkę. Obraz emitowany przez okulary VR podzielony jest na dwa.
Zdrowe oko dostaje obraz o obniżonym kontraście. Na wyświetlanym materiale znajdują się także specjalne warstwy, które zmuszają mózg do używania obu oczu. Taki zabieg ma sprawić poprawę wizji. Badania pokazały, że dzieci, które skorzystały z tej terapii i nosiły okulary, poczyniły znaczące postępy, niż dzieci, które korzystały tylko z okularów korekcyjnych.
Badania obejmowały 12 tygodni, podczas których dzieci oglądały swój ulubiony program przez godzinę, sześć dni w tygodniu. 62% z badanych dzieci zanotowało dużą poprawę wzroku w uszkodzonym oku.
Źródło: The Verge