Naukowcy przedstawili najmniejszą na świecie maszynę latającą!

Jakie najmniejsze latające maszyny przychodzą wam do głowy. Drony, prawda? Jest ich masa i występują w różnych rozmiarach. To jednak nic, ponieważ naukowcy stworzyli maszyny, przy których mrówki wyglądają na gigantyczne stworzenia. Do czego ma służyć najmniejsza maszyna latająca na świecie?

Najmniejsza maszyna latająca na świecie opracowana na wzór natury

Tworząc tę niezwykłą maszynę, naukowcy z uczelni Northwestern University inspirowali się szczególnie nasionami drzew i kwiatów. Podczas badań brano pod uwagę różne przypadki poruszania się tego niezwykle małego urządzenia. Najmniejsza maszyna latająca na świecie pierwotnie miała przemieszczać się jak nasiona mniszka lekarskiego czy kręcące się z zawrotną prędkością nasiona drzewa Jakarandy.

Najmniejsza maszyna latająca na świecie
Naukowcy przedstawili najmniejszą na świecie maszynę latającą!

Przeczytaj także: Tak wygląda nasza planeta z kapsuły Inspiration4!

W końcu badania zakończyły się sukcesem i wybrano optymalny sposób przemieszczania się maszyny. Projekt został zainspirowany nasionami klonów, które poruszają się za pomocą małych obrotowych skrzydełek. Taka konstrukcja sprawia, że najmniejsza maszyna latająca na świecie będzie niesiona przez podmuchy wiatru na bardzo duża odległość. Rozwiązanie ma rozmiar 1 mm, ponieważ w przypadku mniejszych rozwiązań nie było możliwe korzystanie z mechanizmu obrotowych skrzydeł.

Urządzenie może pełnić ważną rolę

Naukowcy z uniwersytetu Northwestern University skupili się na wydłużeniu czasu opadania maszyny oraz stabilności jej lotu, dzięki czemu będzie ona mogła przemierzać większe tereny. Najmniejsza maszyna latająca na świecie została stworzona z chipu, źródła energii, lekkiego materiału, z którego wykonano skrzydła. Powstały także urządzenia wyposażone w antenę, które komunikują się z telefonem oraz w sensor odpowiadający za mierzenie jakości wody.

Wykorzystanie urządzeń zależy od interpretacji naukowców, którzy będą z nich korzystać. Jak przyznał profesor John A. Rogers, który dowodzi zespołem naukowców odpowiadających za stworzenie tego urządzenia, maszyny można wykorzystać na wiele sposobów. Profesor Rogers przyznał, że urządzenie może monitorować zagrożenia biologiczne za pomocą odpowiednich sensorów, czy do mierzenia zanieczyszczenia powietrza. Urządzenia wykonano z biodegradowalnych materiałów, dlatego też są przyjazne środowisku.

Źródło: Nature

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Autostrada A4 będzie darmowa? To by było zbyt piękne.

Autostrada A4 budzi mieszane uczucia wśród kierowców. Jedno jest...

Powołania do wojska 2023. Te grupy unikną wezwania. Zobacz

Kryzys na świecie, problemy z inflacją, coraz droższe życie,...

Sony Xperia 1 IV – audio i aparat to jego największe atuty

Sony Xperia 1 IV była dla mnie niesamowicie ciekawym...

Wodorowa Toyota Hilux, marka wkracza na nowy poziom bezemisyjności

Elektryczny napęd i ogniwa paliwowe. Tak, to wodorowa Toyota...

Słuchawki Dyson Zone rodem z Cyberpunk 2077. Cena kosmos!

Z czym kojarzy się Wam ta firma? Zapewne tak...


Karol Snopek
Karol Snopek
Sport i nowe technologie to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!