Piekło zamarzło. Gotowe jednostki potrafią być lepsze od „składaków” i ten test PC do gier udowadnia, że faktycznie tak jest. Predator Orion 3000 PO3-640 to naprawdę dobry komputer, który został zmontowany solidnie, a przy tym został całkiem atrakcyjnie wyceniony!
O cenach porozmawiamy później. Skupmy się na tym, jakie podzespoły oferuje testowany model. Zacznijmy więc od specyfikacji technicznej.
- Procesor – Intel Core i5-12400
- Pamięć RAM: 16 GB DDR4
- Dysk: 512 GB SSD M.2 MVe
- Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 3060 12 GB GDDRVI
- Łączność: Bluetooth 5, LAN, Wi-Fi 6E
- Zasilacz: 500 W
- Porty we/wy: USB 2.0: 4, USB 3.2 Gen 1 typ A: 2, USB 3.2 Gen 2 Typ A: 1, USB typ C: 1, audio – tak
- Rozmiar obudowy: wys 38,5 cm, szer 17,5 cm, gł 37,7 cm
Pełną specyfikację znajdziecie na stronie Acer.
Taki PC do gier Predator Orion 3000 dostępny jest w sieci Mediaexpert w różnych konfiguracjach. Klikając w link przechodzicie do strony sieci sklepów. Możecie więc znaleźć np. opcję z kartą graficzną GTX 1650 – dla „budżetowych” graczy, a także taki wariant jak testowałem – czyli z RTX 3060 i 512 GB SSD. Co ciekawe, kupując go za gotówkę musicie zapłacić na chwilę obecną 5099 złotych, natomiast wybierając opcję na raty, Mediaexpert płaci pierwszą z nich, dlatego finalnie ten komputer będzie kosztował Was 4844,05 zł. Całkiem fajnie, prawda? Tym bardziej, że możecie liczyć na kilka gratisów, jak np. mikrofon Mad Dog czy grę CoD: MW II.
Test PC do gier Predator Orion 3000 PO3-640. Aspekt wizualny
Zazwyczaj w przypadku komputerów stacjonarnych kwestie wizualne są pomijane. Oczywiście, inaczej jest w przypadku PC do gier. Tutaj efektowna obudowa czy ciekawe podświetlenie to rzecz równie ważna, co wydajne podzespoły. Dlatego też nasuwa się pytanie, czy Predator Orion 3000 jest atrakcyjny pod względem wizualnym? Myślę, że tak, chociaż trochę brakuje tu efektu „wow”. Mamy elegancki komputer i stonowane podświetlenie umiejscowione głównie na froncie. Można też zajrzeć do środka dzięki dołączonemu do zestawu szklanemu panelowi bocznemu.
Przyjrzyjmy się bliżej testowanemu PC-towi marki Predator. Na froncie, jak już wcześniej wspominałem umieszczono wentylator z podświetleniem RGB. Na górnej części jest również podświetlone logo Predator. Z przodu producent umieścił również dwa porty USB (w tym jeden typu C) oraz gniazda audio. Osobiście wolałbym, aby były one ulokowane na górnej części obudowy – byłaby to według mnie praktyczniejsza lokalizacja. Boczne części to typowa ramą PC-ta. Ot, blacha raczej standardowej grubości, która jest rzecz jasna solidna i nie ugina się pod naciskiem.
Z tyłu znajdziemy kolejny wentylator z podświetleniem oraz szereg złącz. Do naszej dyspozycji oddano między innymi sześć portów USB, gniazdo RJ-45 i trzy gniazda audio. Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 3060 oferuje natomiast trzy porty DisplayPort oraz jedno HDMI. Warto zauważyć bardzo dobre odprowadzanie ciepła z wnętrza i faktycznie, podczas pracy komputera praktycznie nie słyszymy pracy wentylatorów.
Test PC do gier Predator Orion 3000 PO3-640. Jak sprawdza się komputer podczas testów praktycznych?
Może nie są to najbardziej topowe podzespoły, ale zdecydowanie nie ma na co marudzić. Dwunasta generacja procesora Intel Core i5 oraz mocna karta graficzna NVIDIA sprawiają, że nawet najbardziej wymagające tytuły będą działać dobrze na wysokich ustawieniach. Do tego warto zaznaczyć, że mamy do dyspozycji dwie karty sieciowe – jeśli zależy nam na niskim PING-u wybieramy połączenie przewodowe, aczkolwiek ja grałem zazwyczaj z wykorzystaniem Wi-Fi i nie ukrywam, PING nadal był na tyle niski, że nie miałem żadnych problemów podczas rozgrywki sieciowej.
Przed informacją na temat wydajności testowanej maszyny, zerknijmy do wnętrza obudowy. Muszę pochwalić firmę Acer za to, jak staranne ukryto przewody. Dzięki temu we wnętrzu panuje harmonia, ale również zyskujemy odpowiedni przepływ powietrza. Będzie on niezwykle potrzebny, bo karta graficzna potrafi się mocno nagrzewać, jeśli np. uruchomicie Red Dead Redemption 2 lub Metro 2033 na pełnych detalach. Jedyne do czego można się przyczepić to zastosowany układ chłodzenia procesora.
Fakt, mamy dwa wentylatory – z przodu i z tyłu ale w ekstremalnych warunkach i tak bywało ciepło, a praca chłodzenia była słyszalna. Dotyczyło to jednak tych najbardziej wymagających momentów, do których stworzone są dużo droższe modele gamingowych pecetów. Orion 3000, choć nie jest liderem tego wyścigu, to jego wyniki, sposób pracy i koszty robią z niego naprawdę dobrego zawodnika.
Testy w grach Predator Orion 3000 PO3-640
- CS: GO – 488 FPS
- League of Legends – 280 FPS
- PUBG – 140 FPS
- Red Dead Redemption 2 – 85 FPS
- GTA V – 120 FPS
- Assassin’s Creed Valhalla – 85 FPS
- Cyberpunk 2077 – 79 FPS
Zaznaczam, że testowałem gry w rozdzielczości Full HD przy najwyższych możliwych ustawieniach graficznych.
Testy w benchmarkach Predator Orion 3000 PO3-640
- 3DMark Time Sty – 8604
- 3DMark Firm Strike – 19605
Testy temperatur Predator Orion 3000 PO3-640
- CPU pod obciążeniem – 85 stopni Celsjusza
- Karta graficzna pod obciążeniem – 82 stopnie Celsjusza
- Dysk pod obciążeniem – 48 stopni Celsjusza
Pobór mocy Predator Orion 3000 PO3-650
- Spoczynek: 25 W
- Gry: 245 W
Czy warto kupić gotowy PC do gier?
To zależy. Jeśli macie chęć na gotowce przygotowywane przez nieznane firmy, które chcą wcisnąć klientowi przestarzały sprzęt – odradzam. Inna opcja to komputer do gier taki jak testowany Predator Orion 3000 PO3-650 autorstwa firmy Acer. Mamy przede wszystkim dobrze dobrane komponenty, solidnie przygotowaną konfigurację i wsparcie techniczne uznanego producenta. Co ciekawe, cena takiego komputera niewiele różni się od kwoty, jaką wydalibyśmy na samodzielne złożenie PC-ta o podobnych parametrach.
Mam dokładnie ten model co opisany, jest jak najbardziej ok, szczególnie że widziałem go już poniżej 5k PLN. To mój drugi komputer gotowy a nie składany osobiście, i jeśli chodzi o to, to też jestem zadowolony, nie trzeba się bawić z jabłkami, wyszukiwarkami, jest estetycznie, w miarę cicho -gram w wow w 4k interpolowane z 66% z FSR wszystko na wysokie średnie, zasięg widzenia 6 i klatki zsynchronizowane z monitorem, praktycznie nie schodzi poniżej 60, tylko czasem w mieście spadnie do 47, temperatury 82-85 na wiatrakach skręconych do 2500-3000rpm jest cicho
Cenowo elityści powiedzą że można lepsze komponenty złapać, ale to bs bo sam Windows to 500 PLN, nie mówię o nielegalnych sprzedawanych oficjalnie, tylko uczciwie kupionym systemie
A ja kupiłem w DE Predator Orion 5000 i9 11900k, RTX 3080 10gb 32gb 3200 szczerze lepiej składać ale były inne problemy zamówić wszystko na raz i czekać na poszczególne części kilka miesiacy za tą samą cenę prawie plus minus 300-400 euro mniej to jeden kij da mnie był i jestem zadowolony śmiga super