138
Views

Największą zaletą posiadania projektora w salonie jest fakt, że za relatywnie niewielką cenę otrzymujemy możliwość wyświetlania obrazu na naprawdę wielkim ekranie. Ile razy męczyliście się, nachylając w stronę telewizora i wytężając wzrok? Ile razy wasz pozornie wystarczający telewizor okazał się o wiele za mały w momencie, w którym zaczęliście grać ze znajomym na split-screenie? Cóż, posiadając projektor, takich problemów na szczęście nie ma.

 

Prezentacja urządzenia

 

Wygląd zewnętrzny

Na górze projektora znajduje się pokrętło do regulacji ostrości schowane w obudowie oraz 5 podstawowych przycisków do sterowania ustawieniami. Urządzenie to spoczywa na 3 gumowych nóżkach, dzięki którym możemy wyregulować wysokość urządzenia. Projektor posiada otwartą konstrukcję – mamy tu sporo prześwitów, które poprawiają wentylację. 

Lampa w Optoma GT1080e oferuje 190 Watów mocy oraz generuje obraz o jasności do 3000 Lumenów (ANSIK). Dodatkowo lampa ta działa w technologii DLP, więc gwarantuje wysoki kontrast i dobrą jakość czerni. Żywotność lampy to maksymalnie 6500 godzin, a minimalnie 5000 godzin, co daje nam odpowiednio 270 lub 208 dni. Jeśli przyjmiemy, że projektor działałby, jako telewizor i do tego „wyświetlacz” dla konsoli/komputera przez średnio 8 godzin dziennie, to lampa wytrzyma maksymalnie jakieś 3 lata. Optoma GT108E korzysta z technologii “Brilliant Colour”, która przetwarza wiele kolorów. W rezultacie na ekranie otrzymujemy “wspaniałe i żywe barwy”, które możemy dodatkowo dostroić wedle upodobań. Optoma GT1080e wspiera też wyświetlanie obrazu w trybie 3D, co być może wielu użytkowników także ucieszy.

 

Urządzenie wyposażone jest w szereg portów:

  • złącze 3D Sync
  • przerzutnik 12v
  • złącze serwisowe USB
  • wejście na kabel zasilający
  • wyjście słuchawkowe stereo Audio-Out (klasyczny mini-jack)
  • dwa złącza HDMI, z czego jedno obsługuje protokół MHL (Mobile High-Definition Link)

Niestety nie byłem w stanie przetestować MHL, z uwagi na brak przewodów, którymi mógłbym podłączyć telefon do projektora. Model ten posiada wypukłe oko obiektywu zwane „short-throw lense”. Jest to soczewka pozwalająca na uzyskanie dużej przekątnej z małej odległości.

Na wyposażeniu projektora znajduje się też podświetlany pilot, który ułatwi operowanie nim w ciemności. Mimo że samo sterowanie odbywa się w sposób prosty, to brnięcie w ustawienia zaawansowane na początku sprawia nieco trudności. 

Optomę GT1080e cechuje bardzo niski lag, dzięki czemu nie powinniście odczuć dyskomfortu podczas grania, nawet w przypadku rozgrywki sieciowej. Specjalnie dla graczy zaprojektowany został też tryb „Gaming mode”. Jego aktywacja sprawi, że obraz momentalnie staje się ostrzejszy.

 

Wrażenia z użytkowania

Projektor Optoma 1080e udostępnia cztery możliwości rzutu obrazu na powierzchnię:

  • projektor przed powierzchnią
  • na której wyświetlany będzie obraz
  • albo za nią

Dodatkowo w obu przypadkach możemy też ustawić projektor normalnie na stole lub umieścić go w pozycji odwróconej pod sufitem. Podłączenie projektora jest banalne. Kabel zasilający do prądu, HDMI do odpowiedniego gniazda w projektorze i w urządzeniu i już można się cieszyć dużym „ekranem”.

Bazowa rozdzielczość ekranu, na jaką możemy liczyć to Full HD, a w praktyce nawet obraz o przekątnej 300 cali. Optoma GT1080e jednak dobrze nada się przede wszystkim dla osób, które nie chcą ustawiać projektora daleko od ściany, na której wyświetlany będzie obraz. Dzięki bardzo dużym kątom wyświetlania w moim przypadku wystarczyło ustawić urządzenie około 1,5 metra od ściany, żeby zapełnić obrazem obszar ok 1,5 x 2,7 metra, czyli o przekątnej nieco powyżej trzech metrów (daje to substytut ponad 120-tu cali), a więc odpowiadającej największym telewizorom na rynku. To naprawdę robi wrażenie i rodzi bajeczne możliwości również w przypadku osób, które nie mają do dyspozycji pomieszczenia o dużym metrażu.

Pozwala to na wyświetlanie bardzo jasnego obrazu w nocy i zadowalającego w dzień, pod warunkiem oczywiście, że na naświetlany obszar nie pada bezpośrednio światło. Największe wrażenie projektor robi w blasku księżyca, a nie dnia. Osoby ceniące sobie udogodnienia związane z graniem powinny na czas zabawy aktywować z poziomu menu tryb “Gaming Mode”. 

Zastosowanie potężnej lampy dało dobry efekt – wyświetlane kolory są nasycone. Uwagę zwraca również fakt, że twórcom Optomy GT1080e udało się uniknąć częstych bolączek projektorów: efektu tęczy czy poświaty. Wbudowane w projektor 10-watowe głośniki nie zapewniają jakości kina domowego. Jednak tak naprawdę nikt się tego po nich raczej nie spodziewa. Grają one na poziomie średniej klasy laptopa. 

 

Podsumowanie

Projektor Optoma GT1080e kosztuje około 2900 złotych. Jednak, czy jest wart tej kwoty, jaką trzeba na niego wydać? Całkowicie zachęcającej odpowiedzi nie mogę postawić na to pytanie, bo wszak każdy z Was ma inne wymagania i nie każdemu ten sprzęt przypadnie do gustu. Jednakże Optoma GT1080e sumarycznie jest całkiem dobrym wyborem, to nie podlega dyskusji.

Nie chcesz przebudowywać pokoju ani tworzyć czegoś zupełnie nowego pod takie urządzenie? To ten projektor może właśnie być dla Ciebie. Świetnie nada się on jako dodatkowe urządzenie wyświetlające w salonie czy w sypialni, w sytuacji, kiedy zechcesz obejrzeć film z laptopa/komputera stacjonarnego. Wystarczy, że znajdziesz metr wolnej przestrzeni między urządzeniem a ścianą i gotowe.

Plusy

  • krótki rzut
  • bardzo dobry obraz
  • wsparcie MHL
  • wsparcie 3D
  • brak efektu tęczy/poświaty

Minusy

  • niezbyt intuicyjne menu
  • brak podłączenia Component Video (YPbPr)

Test projektora Optoma GT1080e

Kategoria artykułu
Nowe technologie

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.