Nowy EliteBook już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie bardzo solidnego utrabooka, w końcu jest aluminiowy i spełnia standardy MIL-STD 810G. Inżynierowie HP idealnie spasowali ze sobą wszelkie elementy zewnętrznej konstrukcji, tworząc laptopa bez najmniejszych niedoróbek, zresztą zdążyli nas już do tego przyzwyczaić nawet w tańszych urządzeniach z serii ENVY czy Spectre. Pokrywa ekranu nie ugina się zbyt mocno nawet pod większym naciskiem, a to jak na taką kategorię sprzętu nie zawsze jest oczywiste. Ekran został pokryty szkłem Gorilla Glass, co tylko podnosi poziom sztywności.
Idealnie wyważony
Laptop został wręcz idealnie wyważony i bez problemu możemy go otworzyć jedną ręką. Pomaga w tym wycięcie przed gładzikiem. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów na obudowie jest odświeżone logo HP czy połyskujący napis Elitebook na tylnej krawędzi, które podkreślają ekskluzywność urządzenia.
Smukła budowa EliteBooka to jedno, a skorzystanie ze wszystkich najważniejszych złącz to drugie. Należy pochwalić HP za to, że na bokach udało się upchnąć dwa pełnowymiarowe porty USB 3.1, port HDMI, USB Typu C, gniazdo mini Jack combo, miejsce na kartę pamięci (microSD), blokadę Kensington oraz slot na karty SC, który daje możliwość skorzystania z dodatkowych opcji autoryzacji użytkownika. W kwestii weryfikacji i zabezpieczeń, czytnik linii papilarnych znalazł się pod klawiszami strzałek i działa niezwykle szybko. Na jednej z krawędzi znalazł się też przycisk zasilania oraz regulacja głośności – dosyć nietypowe miejsce, ale bardzo intuicyjne.
Precyzyjna klawiatura i touchpad
Mimo dość niewielkiego panelu roboczego HP udało się wcisnąć bardzo wygodną klawiaturę z touchpadem. Klawiatura jest podświetlana, płaska i z odpowiednimi odstępami. Charakteryzuje się krótkim i wyraźnym skokiem, co podnosi komfort podczas wstukiwania długich partii tekstu. Jeszcze większe wrażenie robi touchpad, który jest szklany i ma prawie 11 centymetrów długości. Palce suną po nim bardzo gładko i czujemy, że ruchy są niezwykle precyzyjne. Zabrakło wydzielonych przycisków pod panelem, niby działają jak należy, ale wówczas korzystanie z lewego i prawego przycisku byłoby wygodniejsze.
Nie trzeba z pewnością nikogo przekonywać, że jest to maksymalnie mobilny laptop. Przy wadze na poziomie 1,28kg warta podkreślenia jest również niezwykła smukłość – grubość to zaledwie 1,49cm. Dzięki temu możemy go zabrać dosłownie wszędzie, bez obawy o to, że nosimy ze sobą coś ciężkiego i nieporęcznego. Dodatkowo x360 w nazwie sugeruje, że mamy do czynienia z urządzeniem konwertowalnym (2 w 1). Możemy pracować na nim w trybie namiotu, położyć klawiaturą do dołu lub całkowicie przekręcić ekran i działać w trybie tabletu. W tym ostatnim bardzo przydatny może okazać się rysik HP Active Pen, który znalazł się w zestawie i rozpoznaje aż 2048 poziomy nacisku i ma na obudowie trzy przyciski. Jest lekki (około 200g), wygląda jak długopis i znacznie podnosi precyzję użytkowania testowanego laptopa.
Dobry ekran, choć ze zbyt małą jasnością
Jak sprawdza się ekran z przekątną 13,3 cala? Przede wszystkim w oczy rzucą się dość grube ramki, które go otaczają i sam w sobie będzie robił mniejsze wrażenie niż u kilku konkurentów. Wyświetlacz z matrycą UWVA, rozdzielczością Full HD, tak jak mogliście przeczytać wcześniej został też doposażony przez stosowną ochronę w postaci Gorilla Glass. A skoro o tym mowa, ochrona to również technologia SureView, która ogranicza kąty widzenia i osoby, które siedzą obok nas nie będą w stanie odczytać tego, co wyświetlane jest na ekranie. Prosty patent, a zwłaszcza gdy korzystamy w podróży może okazać się bardzo skutecznym zabezpieczeniem naszych treści. Warto nadmienić, że matryca jest dotykowa i na nasze polecenia reaguje bardzo dobrze, chociaż bardzo chętnie przyjmuje odciski. Jak należy wypada też odwzorowanie kolorów oraz kąty widzenia. Szkoda, że HP nie zdecydowało się na ekran z większą jasnością, zwłaszcza że jest błyszczący i poza domem nie zawsze idealnie uda nam się dostrzec to, co jest na nim wyświetlane.
Biznesowa wydajność
Testowany EliteBook x360 został wyposażony w starszą generację procesorów Intela i mamy tutaj układ Intel Core i5-7200U, wsparty przez 8GB RAM DDR4 oraz dysk SSD M.2 NVMe o pojemności 256 GB. Idealne połączenie do typowo biurowych zadań, przygotowywania prezentacji, surfowania po sieci czy korzystania z aplikacji, które bazują na procesorze. Układ graficzny to zaledwie zintegrowany Intel HD Graphics 620. Podczas użytkowania dość głośno pracuje niestety system chłodzenia. Pojedynczy wentylator wypuszcza ciepło przez otwory ze szczeliny pod ekranem, ale nie powoduje to dyskomfortu. Najważniejsze jest to, że podczas wymagającej pracy panel roboczy się za mocno nie nagrzewa i nie dochodzi do throttlingu. Warto też dodać, że akumulator z trzema ogniwami i 57Wh jest w stanie pracować przez około 9-10 godzin (znacznie mniej niż deklarowane 16h przez producenta). Czas jak najbardziej akceptowalny i wystarczający, by w podróży nie poszukiwać panicznie źródła prądu. Co ciekawe, laptop wspiera też szybkie ładowanie – do 50% w zaledwie 30 minut!
Dla kogo?
Czy około 7 tysięcy to dużo jak za takiego laptopa? Jeżeli spojrzymy na niego jak na zwykłego ultrabooka, to dla wielu osób zapewne tak. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, rozwiązania technologicznie jakie przy okazji oferuje HP zdecydowanie nie, bo należy pamiętać do jakiego odbiorcy takie urządzenie jest kierowane. Warto nadmienić, że na pokładzie mamy 64-bitowego Windowsa 10 w wersji Pro, a dodatki w oprogramowaniu od HP nie powodują nawet najmniejszego spowolnienia systemu. HP dorzuca ponadto do swoich laptopów ochronę przed atakami na system BIOS (HP Sure Start Gen 3), blokowanie destrukcyjnych witryn (HP Sure Click), czy omawiane wcześniej HP Sure View.