Nie oszukujmy się, muzyka jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie stworzył człowiek. W ciągu dziesiątek lat powstało tysiące utworów, które na zawsze zapisały sie w historii tej dziedziny artystycznej. Nic więc dziwnego, że tym, co udało się stworzyć w tym okresie, chcemy się pochwalić w przyszłym pokoleniom. Dlatego też norweska firma Piql pracuje nad specjalnym archiwum. Krypta przechowa największe utwory przez następne 1000 lat i ochroni je przed kataklizmami.
Specjalna krypta zachowa historię muzyczną ludzkości
W ciągu dziesiątek lat różni artyści czy grupy muzyczne stworzyli tysiące utworów, które można określić kultowymi. Okazuje się, że skarb, jakim jest muzyka, jest bardzo cennym reliktem, który może w przyszłości zostać pokazany nowym pokoleniom. W takim właśnie sposób będzie można również podzielić się przeżyciami obecnego świata, ponieważ muzyka często opowiada o tym, co obecnie dzieje się w naszym społeczeństwie.
Muzyka kulturowa potrafi przekazać najważniejsze cechy danej społeczności, dlatego też powstał pomysł, aby największe hity schować w krypcie, która przetrwa nie tylko próbę czasu, ale również różnego rodzaju katastrofy. Zbudowaniem krypty miałaby się zająć norweska firma Piql, która odpowiedzialna jest za stworzenie Arctic World Archive. Jest to placówka, w której przechowywana jest cała wiedza ludzkości i podobnie miałoby być z muzyką.
Pierwsze utwory trafią do krypty w 2022 roku
W muzycznej krypcie, która zdolna jest przetrwać wybuch jądrowy i silne impulsy elektromagnetyczne mają się znaleźć najważniejsze projekty muzyczne. Krypta ma zostać wypełniona nie tylko największymi hitami takich zespołów jak The Beatles, AC/DC lub artystów pokroju Prince czy Elton John, ale także muzyki kulturowej rdzennych mieszkańców Australii czy Ameryki Północnej.
Przeczytaj także: Beton ładujący auta elektryczne? Naukowcy już testują takie rozwiązanie!
Pierwsze albumy muzyczne i utwory wypełnią kryptę już na wiosnę 2022 roku. Pierwszą twórczością, która trafi do tej specjalnej krypty, będzie muzyka rdzenna. Dopiero potem do archiwum trafi muzyka popularna, ponieważ pomysłodawca Elire’s Global Music musi uzyskać zgodę od osób/zespołów/wytwórni na umieszczenie ich w krypcie.