Topory sprzed 3 tys. lat znalezione w Norwegii

Topory z późnej epoki brązu znalezione w Norwegii

Znalezisko obejmuje 30 artefaktów. Bardzo ciekawymi produktami są 24 topory. Jak wspomina Merete Moe Henriksen z NTNU jest on zaskoczony tak dużym odkryciem w jednym miejscu. Nie wiadomo obecnie dlaczego topory zostały zakopane w jednym miejscu. Jest wiele tez dotyczących tego znaleziska. Jedna z nich mówi o względach religijnych związanych ze składaniem ofiary. Inna natomiast mówi o tym, że miały one zostać zakopane czasowo, aby później je przetopić. Ta praktyka znana była w późnej epoce żelaza.

Topory sprzed 3 tys. lat znalezione w Norwegii

Co ciekawe to nie pierwsze odkrycie na tym obszarze. Pierwszego z nich dokonali bracia Joakim i Jørgen Korstad z Stjørdal. Znaleźli w styczniu dziewięć siekier z tuleją, groty włóczni oraz formę do odlewu. O odkryciu tego znaleziska poinformowali archeologa. Planowane jest stworzenie muzeum w tym miejscu. To bardzo dobry pomysł szczególnie teraz, gdzie nie brakuje eksponatów.

Źródła: kopalniawiedzy.pl, Geminisearchnews.com.

Topory sprzed 3 tys. lat znalezione w Norwegii Topory sprzed 3 tys. lat znalezione w Norwegii

Autor: Daniel Laskowski

Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet takich jak PC World. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *