Ubezpieczenie na rower. Oto co musisz wiedzieć na ten temat
130
Views

Dla wielu rower jest podstawowym środkiem transportu, dlatego też, jeśli chcecie zadbać nie tylko o swój pojazd, ale przede wszystkim o swoje zdrowie, ubezpieczenie na rower powinno być czymś, co cię zainteresuje. Co warto wiedzieć na ten temat? Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie dla rowerzysty? Sprawdźmy!

Warto posiadać ubezpieczenie na rower

Jazda na rowerze dobrze odbija się na naszym zdrowiu, jest przyjemna i relaksująca. Warto jednak pamiętać o bezpieczeństwie, kiedy podróżujemy tym pojazdem. Z danych upublicznionych przez Komendę Główną Policji przytoczonych przez agencję Brandscope, w 2023 roku doszło do 3596 odnotowanych wypadków drogowych z udziałem rowerzystów – 3264 osoby zostały ranne, a niestety 156 rowerzystów zmarło.

Liczba tego typu wypadków z pewnością jest większa, ponieważ nie wszystkie zgłaszane są na policję, co oznacza, że nie są to pełne dane. Warto jednak pamiętać, że nawet w takich przypadkach można liczyć na odszkodowanie – potrzebne jest jednak ubezpieczenie na rower.

Ubezpieczenie na rower. Oto co musisz wiedzieć na ten temat
Ubezpieczenie na rower. Oto co musisz wiedzieć na ten temat

Co powinna zawierać polisa?

Ubezpieczenie na rower nie jest obowiązkowe, jednak może okazać się kluczowe w momencie, kiedy podczas jazdy, wskutek wypadku, doznamy obrażeń ciała lub w sytuacji konieczności wypłaty odszkodowania np. potrąconemu pieszemu. Z czego zatem powinno składać się dobre ubezpieczenie na rower? Z dwóch rzeczy – indywidualnej ochrony NNW i OC w życiu prywatnym.

Przeczytaj także: Za słuchanie muzyki w aucie lub na rowerze będzie mandat!

Ubezpieczenie na rower. Oto co musisz wiedzieć na ten temat
Ubezpieczenie na rower. Oto co musisz wiedzieć na ten temat

NNW gwarantuje nam wypłatę odszkodowania w następstwie wypadków – obrażenie ciała lub trwały uszczerbek na zdrowiu. Ubezpieczenie to odpowiada za pokrycie kosztów leczenia, a także oferuje rowerzyście zwrot kosztów przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych. W przypadku pobytu w szpitalu pokrywa także dzienne świadczenia szpitalne. Z kolei prywatne OC zapewnia odszkodowanie finansowe dla osób pokrzywdzonych przez ubezpieczanego. Koszty leczenia osoby potrąconej przez rowerzystę czy uszkodzenie czyjegoś mienia (np. porysowanie lakieru auta), mogą być bardzo wysokie, a takie ubezpieczenie z pewnością będzie ogromną pomocą dla sprawcy, który nie będzie musiał pokrywać tych wydatków z własnej kieszeni.

– Ubezpieczenie chroniące rowerzystę może być zawarte indywidualnie lub jako dodatkowy zakres ochrony do ubezpieczenia mieszkania, lub domu. W takiej sytuacji jego koszt może być niski – ubezpieczenie OC w życiu prywatnym i NNW można wykupić już od około 60 zł. Warto też pamiętać, że ubezpieczenie dla rowerzysty w podobny sposób zabezpiecza też tych, którzy jeżdżą na hulajnodze, deskorolce, łyżworolkach, a także urządzeniach takich jak skymaster czy segway

Iwona Konarzewska, Menedżerka ds. ubezpieczeń domów i mieszkań w TUZ Ubezpieczenia.

Ubezpieczenie a kradzież roweru

Kradzież mienia to coś, czego chce uniknąć każdy, a w przypadku drogich przedmiotów, tego typu występek boli jeszcze bardziej. Dlatego też, jeśli posiadamy drogi rower, warto dokupić dodatkowe ubezpieczenie, dzięki któremu będziemy w stanie odzyskać pieniądze po kradzieży. Warto jednak mieć na uwadze to, że żadne ubezpieczenie nie obejmuje kradzieży roweru, który nie był odpowiednio zabezpieczony np. pozostawiony bez zapięcia przed ogrodzeniem, sklepem czy przed blokiem. Co więcej, w niektórych przypadkach ubezpieczyciel nie odpowiada także za kradzież z włamaniem z części wspólnej, poza miejscem ubezpieczenia.

Ubezpieczenie na rower. Oto co musisz wiedzieć na ten temat
Ubezpieczenie na rower. Oto co musisz wiedzieć na ten temat

Źródło: inf. prasowa Brandscope, opr. wł.

Kategoria artykułu
Ciekawostki
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.