Za słuchanie muzyki w aucie lub na rowerze będzie mandat!
292
Views

Mandat za słuchanie muzyki w samochodzie lub podczas jazdy na rowerze brzmi niedorzecznie, jednak w tym przypadku jest na to sensowne wytłumaczenie. Chodzi o osoby, które używają do tego słuchawek. Kara pieniężna ma być naprawdę wysoka.

Nowy mandat uderzy w kierowców i rowerzystów

Słuchanie muzyki na słuchawkach podczas jazdy samochodem wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Nasze rozeznanie środowiska jest zaburzone, dlatego też może dojść np. do sytuacji, w której nie będziemy słyszeć nadjeżdżającej karetki. Poruszanie się rowerem ze słuchawkami jest częstym zjawiskiem, ale równie niebezpiecznym.

Przeczytaj także: Masz takie prawo jazdy? Konieczna jest wymiana. Inaczej kara

Z badań przeprowadzonych w 2021 roku przez Forda wynika, że czas reakcji kierowcy korzystającego ze słuchawek podczas jazdy, może być nawet o 4 sekundy dłuższy! Dlatego też pojawił się nowy temat, który sugeruje, że słuchanie muzyki na słuchawkach w aucie czy podczas jazdy na rowerze, miałoby być karane mandatem. Takie informacje pojawiły się w programie Raport na kanale TVN Turbo.

Rowery elektryczne z dofinansowaniem! To kwestia czasu!; Za słuchanie muzyki w aucie lub na rowerze będzie mandat!
Za słuchanie muzyki w aucie lub na rowerze będzie mandat! fot. MenWorld

To jest dobry pomysł, ponieważ musimy pamiętać o tym, że na naszych drogach w zeszłym roku zginęło 1900 osób, co daje 5 osób dziennie. Czyli wsiadając do samochodu, istnieje potencjalne ryzyko, że jednak możemy zrobić komuś krzywdę lub że sami oberwiemy, a słuchawki, które odcinają nas od świata zewnętrznego, potęgują niebezpieczeństwo i ryzyko, że czegoś nie dostrzeżemy, czegoś nie usłyszymy.

Marcin Grzebieluch, instruktor ze szkoły bezpiecznej jazdy Carevent w rozmowie z TVN Turbo

Słuchanie muzyki na słuchawkach w aucie czy na rowerze będzie karalne

Używanie słuchawek podczas jazdy samochodem czy rowerem niesie za sobą wiele niebezpieczeństw, dlatego też autor petycji, który chce zostać anonimowy, ma w zamiarach zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i nie ma w tym nic dziwnego. Pomysłodawcy wysokość mandatu uzależniają od rodzaju pojazdu, jakim porusza się osoba ze słuchawkami w uszach.

Zamieniłem AirPods Pro 1 na słuchawki AirPods Pro 2. Teraz czuję się lepszy; Za słuchanie muzyki w aucie lub na rowerze będzie mandat!
Korzystanie ze słuchawek podczas jazdy rowerem czy samochodem stwarza wiele niebezpieczeństw. Fot. MenWorld

Najniższym mandatem miałyby być karane osoby poruszające się pojazdami napędzanymi siłą mięśni, czyli np. rowery. Te najwyższe zarezerwowane byłyby dla pojazdów mechanicznych do transportu ponad czterech osób i ciężarówek. Wysokość takiego mandatu to 2000 złotych. Warto jednak pamiętać, że słuchawki słuchawkom nie są równe, więc wprowadzenie takiego przepisu wymagałoby sporo analiz – osoby niedosłyszące czy niepełnosprawne korzystają ze specjalistycznego sprzętu, dlatego też nie mogą być mierzone tą samą miarą, co osoby, które używają słuchawek z redukcją szumów.

Petycja trafiła już do Sejmu i Senatu, a nimi w obu izbach zajmą się komisje ds. petycji.

Elektryki zostaną pozbawione kluczowego wyposażenia każdej nówki; Za słuchanie muzyki w aucie lub na rowerze będzie mandat!
Słuchasz muzyki na słuchawkach podczas jazdy? Wkrótce może być to karane mandatem! Fot. MenWorld

Źródło: opr. wł./TVN24

Kategoria artykułu
Ciekawostki
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.