164
Views

Kolejna fala COVID-19 zalewa kolejne europejskie kraje. Koncerny farmaceutyczne produkują szczepionki, jednak ich możliwości są również ograniczone. Okazuje się, że Unia Europejska na tą chwilę nie będzie dzieliła się szczepionkami na koronawirusa.

Unia Europejska, a szczepionki na COVID-19

Obecnie kraje europejskie zmagają się z kolejną falą koronawirusa. Szczepienia wykonywane są na terenie całej Europy, jednak ich tempo nie jest wystarczająco szybkie. Problemem jest tutaj niewystarczająca ilość szczepionek, a to prowadzi do zgrzytów na linii Unia Europejska – koncerny produkujące szczepionkę COVID-19.

Okazuje się również, że Unia Europejska nie będzie dzieliła się szczepionkami COVID-19 dopóki nie zwiększą się dostawy leków. Taką informację przekazała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Podkreśliła również, że UE będzie uczestniczyć i wspierać inicjatywę Światowej Organizacji Zdrowia o nazwie COVAX.

unia europejska covid-19
Unia Europejska ogłosiła, że dopóki dawki szczepionek nie zostaną zwiększone, nie będzie się nimi dzieliła.

Pomoc dla krajów biedniejszych w ramach inicjatywy COVAX

Światowa Organizacja Zdrowia stworzyła inicjatywę COVAX, w ramach której bogatsze państwa mają finalizować dostawy szczepień dla biedniejszych i rozwijających się krajów. Ursula von der Leyen potwierdziła, że Unia będzie wspierać ten program. Na obecną chwilę wspólnota krajów przekazała na ten cel 2,2 mld euro, a do 52 krajów przekazano ponad 30 milionów szczepionek

Unia stworzyła też mechanizmy, które mają na celu ograniczenie eksportu szczepionek. Producenci, którzy podpisali umowę z UE, muszą zadeklarować czy ich zamierzają eksportować preparat poza granice Unii Europejskiej. Przewodnicząca Komisji Europejskiej zagroziła również firmie AstraZeneca, która na teren Wielkiej Brytanii dostarczyła ponad 8 milionów swojej szczepionki.

Kategoria artykułu
Nauka
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.