Wikipedia zmieniła wygląd, co zdarzyło się po raz pierwszy od dekady! Twórcy postanowili unowocześnić i uatrakcyjnić design swojej strony, aby nie wyglądał już na przestarzały. Jak teraz wygląda internetowa encyklopedia?

Wikimedia Foundation wprowadza duże zmiany

Wikipedia to najpopularniejsza encyklopedia na świecie. Dostęp do niej ma każdy, kto posiada połączenie z internetem. Przez lata strona nie zmieniała swojego wyglądu, który był prosty i przejrzysty. Twórcy postanowili jednak coś zmienić i nieco odświeżyli wygląd swojego serwisu.

Wikipedia zmieniła wygląd i wygląda świeżo oraz nowocześnie. Warto zaznaczyć, że ostatni raz internetowa encyklopedia zmieniła swój interfejs graficzny ponad 10 lat temu, więc mówimy tutaj o dużym wydarzeniu.

Wikipedia zmieniła wygląd – jest nowocześniej

Kilka dni temu Wikipedia obchodziła swoje 22. urodziny, więc Wikimedia Foundation musiała to uczcić w jakiś sposób, i zdecydowano, że wprowadzony zostanie nowy interfejs graficzny. Zmiany tyczą się desktopowej wersji serwisu. Twórcy oznajmiają, że wprowadzono nowe funkcje, które mają poprawić korzystanie z serwisu, ale nie usunęli jednocześnie funkcjonalności “starej Wikipedii”.

Jakie zmiany wprowadzono?

  • Przede wszystkim ulepszono wyszukiwanie, do którego można wykorzystywać obrazy i opisy. Według twórców ma to poprawić liczbę wyszukiwań o 30 procent!
  • Boczny pasek, w którym umieszczone były języki danego wpisu został poprawiony i jest teraz bardziej widoczny. Ma to sprawić, że wyszukanie i zmiana języka będzie szybsza.
  • Wprowadzono nowy spis treści, który od teraz zawiera kontekst artykułu i daje możliwość nawigacji podczas czytania.
  • Zalogowane osoby będą miały lepszy dostęp do linków, które z reguły znajdowały się w osobnym nagłówku. W ten sposób nie trzeba przewijać strony do góry, aby uzyskać do nich dostęp.

Warto jednak zaznaczyć, że aktualizacja strony wdrażana jest stopniowo i nowy wygląd dostępny jest głównie dla artykułów w języku angielskim. Z pewnością trochę to potrwa, zanim wszyscy będą mogli korzystać z całkowicie nowego interfejsu.

Źródło: Wikimedia Foundation