Windows. Systemowy kalkulator furtką dla wirusa QBot

Kalkulator jest podstawowym narzędziem systemu Windows. Niestety, badacze ds. bezpieczeństwa poinformowali, że to niewinne systemowe narzędzie może być furtką dla złośliwego oprogramowania o nazwie QBot!

Kalkulator systemu Windows furtką dla hakerów

Każdy system, w tym Windows posiada na swoim wyposażeniu kalkulator. To niewinne narzędzie, jak każde inne, może okazać się wejściem do naszego systemu dla hakerów. Specjaliści ds. bezpieczeństwa przekazali informację o powstaniu nowego złośliwego oprogramowania, które nosi nazwę QBot.

Przeczytaj także: Microsoft planuje Windows 12, przecież nie wszyscy mają 11

Reklama

QBot to oprogramowanie atakujące system Microsoftu. Do jego zainstalowania wykorzystywany jest domyślny kalkulator wykorzystywany przez oprogramowanie stworzone przez giganta z Redmond.

windows 7 kalkulator
Windows. Systemowy kalkulator furtką dla wirusa QBot

Jak działa złośliwe oprogramowanie?

Złośliwe oprogramowanie QBot do tej pory wykorzystywane było przez cyberprzestępców jako trojan bankowy, który pozwalał na wykradanie loginów oraz haseł. Był też w stanie przejmować transakcje płatnicze. Teraz hakerzy znaleźli dla niego zdecydowanie szersze zastosowanie, a to wszystko dzięki bibliotekom DLL, które są podstawą działania systemu giganta z Redmond. Zawierają one informacje o podstawowych programach wykorzystywanych na systemach amerykańskiego giganta technologicznego.

QBot wykorzystuje metodę spoofingu, czyli jest w stanie zastąpić oryginalny kod źródłowy, podszywając sie pod systemowy program. W tym przypadku chodzi o kalkulator dostępny w systemie Windows 7! Oprogramowanie rozpowszechniane jest za pomocą wiadomości e-mail, a dokładnie załączników w formie pliku HTML zawierających archiwum .zip, w których znajduje się obraz ISO z wirusem. Nawołujemy więc do nieklikania w podejrzane linku!

Źródło: Twitter

Reklama