Twórczość Tolkiena jest uwielbiana przez fanów na całym świecie. Każdy, kto czytał Silmarillion, Władcę Pierścieni, Hobbita czy oglądał filmy z tego uniwersum, choć raz chciałby przejść się przez Śródziemie i przeżyć to, co bohaterowie opowiadań autora. Z grą “Władca Pierścieni Podróże przez Śródziemie” i dodatkami w postaci “Cieniste Ścieszki” i “Zarzewie Wojny” jest to możliwe. I każdy fanatyk będzie miał przy tym sporo frajdy.

Drużyna Pierścienia i podróż przez Śródziemie

Co marzy się każdemu fanowi Władcy Pierścieni? Podróż przez Śródziemie i zwiedzanie świata stworzonego przez legendarnego pisarza. Gdy tylko nadarza się okazja, aby na moment przenieść się do tej magicznej, ale jakże niebezpiecznej krainy, każdy z nich robi to w mgnieniu oka. Może nie fizycznie, ale na pewno, jeśli chodzi o wyobraźnię – wszystko to dzięki grze planszowej “Władca Pierścieni Podróż przez Śródziemie”, która pozwala nam poczuć dreszczyk emocji związany z tą niesamowitą przygodą. Gra wydawnictwa Rebel to niesamowity pożeracz czasu, od którego nie da się po prostu odejść, zwłaszcza kiedy jesteśmy zafascynowani światem J.R.R Tolkiena.

Przeczytaj także: Ta gra planszowa sprawi, że nie będziesz chciał przestać!

Główna gra planszowa, czyli “Władca Pierścieni Podróż przez Śródziemie” oferuje naprawdę sporo, jeśli chodzi o zawartość zestawu. Znajdziemy tutaj sześć kart bohaterów wraz z figurkami, potrzebne do rozgrywki żetony, karty umiejętności, obrażeń czy strachu. Oczywiście w pakiecie są także elementy mapy, a także figurki wrogów – zaczynając od hordy orków, kończąc na pająkach z Mrocznej Puszczy. Oczywiście, jeśli zdecydujemy się na zakup dodatków do głównej części gry, zyskujemy nie tylko dodatkowe karty, ale również bohaterów oraz wrogów, takich jak np. Balrog, Szeloba czy Czarnoksiężnik z Angmaru.

Władca Pierścieni Podróże przez Śródziemie. Gra, którą musisz mieć
Władca Pierścieni Podróże przez Śródziemie. Gra, którą musisz mieć

Władca Pierścieni Podróże przez Śródziemie – pierwsze kroki

Absolutnie koniecznym elementem rozgrywki jest aplikacja, która dostępna jest zarówno na komputery (w tym Mac), jak i smartfony. Bez niej gra “Władca Pierścieni Podróże przez Śródziemie” nie ma żadnego sensu. Jest ona game masterem, który daje nam scenariusze, opisy fabularne i wyznacza zadania, według których toczyć się będzie nasza rozgrywka. A tych jest naprawdę sporo i z pewnością po trzech razach gra nie zanudzi nas tą samą fabułą, co jest tutaj ogromnym plusem. Wszystko dzieje się właśnie na ekranie naszego urządzenia – aplikacja podpowiada nam jakie części mapy rozłożyć, gdzie ułożyć żetony oddziaływania, czy gdzie umieścić wrogów.

Po wyjęciu wszystkich elementów skrywających się w pudełku z grą “Władca Pierścieni Podróże przez Śródziemie” czeka nas sporo czasu na analizę i segregowanie wszystkich kart i żetonów, zwłaszcza jeśli do podstawowej gry dokupiliśmy dodatki w postaci rozszerzenia “Cieniste Ścieżki” i “Zarzewie Wojny”. Jeśli jednak myślicie, że to tyle, to jesteście w błędzie, ponieważ jest to dopiero początek długiego przygotowania się do rozgrywki – instrukcja i kompendium zasad gry są naprawdę obszerne i warto przeczytać je dokładnie, ponieważ w naszym przypadku dopiero za trzecim razem zorientowaliśmy się, że np. źle rozumujemy działanie kart umiejętność.

Ruszamy w drogę przez zakątki magicznego świata

Wiemy już, że aplikacja jest kluczowa do gry we “Władca Pierścieni Podróże przez Śródziemie” i to ona wyznacza nam zadania i opisuje każdy krok podczas rozgrywki. Przed rozpoczęciem gry każdy z graczy wybiera postać, do której przypisane są role. Warto jednak zaznaczyć, że nie są przypisane wyłącznie do jednej postaci, ponieważ np. Bilbo, który nominalnie jest Włamywaczem, może zostać Obrońcą czy Łowcą i wtedy bierzemy kary właśnie przeznaczone dla tej roli. Role można także zmieniać pomiędzy przygodami, podczas ekranu “Obozowiska”, w który ulepszamy nie tylko umiejętności naszego bohatera, ale także jego broń.

Rozgrywka “Władca Pierścieni Podróże przez Śródziemie” dzieli się na trzy etapy. Faza akcji, podczas której wykonujemy wszystkie czynności – poruszania się po mapie, odkrywania żetonów eksploracji czy atakowania wrogów. Faza cienia to etap, w którym swoje ruchy wykonują wrogowie. Mogą oni się poruszać czy atakować bohaterów, a inne mroczne zagrożenia rosną w siłę. Na pasku, w aplikacji, znajduje się punkt zagrożenia, po którego osiągnięciu liczba wrogów się zwiększy i będą miały miejsce złowieszcze zdarzenia. Faza przegrupowania to czas, w której bohaterowie przygotowują się do kolejnej rundy.

Na początku rozgrywki każdy z graczy otrzymuje 15 kart umiejętności z określonej puli – “podstawowa”, z imieniem bohatera, jego rolą oraz jedną kartę słabości, które są tasowane przed rozpoczęciem każdej rundy określanej jako “faza przegrupowania”. Każda z tych kart oddziałuje na rozgrywkę. Spośród tych kart na starcie rundy wyciągamy dwie wierzchnie i wybieramy jedną z nich i odkładamy jako kartę atutów, którą możemy wykorzystać podczas ataku lub testów. I to właśnie testy są czymś, co pozwala nam ruszać się do przodu, jeśli chodzi o rozgrywkę. Testy pozwalają nam przeszukiwać miejsca, atakować wrogów czy spotykać się z mieszkańcami Śródziemia.

Podczas rozgrywki gracze mogą zdobyć przedmioty pomocnicze, które mają wpływ na rozgrywkę i to, jak się potoczy. Ważna jest także wiedza tajemna oraz doświadczenie, które przyznaje nam aplikacja. Dzięki nim możemy ulepszać przedmioty, a także kupować nowe umiejętności.

Testy kluczowym elementem rozgrywki

W rozgrywce doświadczymy trzech testów – podstawowy, który wykonujemy podczas przeszukiwania zakątków Śródziemia. Kluczem do zdania danego testu jest określona liczba sukcesów, które ustala nam aplikacja. Do wykonania testu wykorzystujemy atrybuty bohatera – jeśli Bilbo posiada trzy atrybuty “Ducha” i potrzebuje do zdania dwóch punktów ducha, wyciąga trzy karty z talii umiejętności i rozgląda się za symbolem sukcesu, który znajduje się w lewym górnym roku karty. Jeśli spośród trzech kart, które wyciągnęliśmy na wierzch, jedna będzie miała symbol sukcesu, a druga symbol przeznaczenia, możemy go wymienić na sukces przy wykorzystaniu żetonu natchnienia, które otrzymujemy w czasie odkrywania żetonów eksploracji.

W takim przypadku test jest zdany i możemy odkryć dany, co ukrywa się za testem. Jeśli nie osiągniemy dwóch sukcesów, test jest niezdany, a my kontynuujemy rozgrywkę lub podchodzimy ponownie do testu, aby odkryć, to co kryje się za daną zagadką czy zadaniem. Każde oddziaływanie odbierane jest jako jeden ruch.

Podobnie działają testy ataku, które również uzależnione są od atrybutów. Co więcej, niektóre postacie mają jedną niż więcej broń, dlatego też kluczowe jest wybranie tej, która będzie w stanie zadać wrogom więcej szkód. Liczba sukcesu podczas testu przekłada się na liczbę trafień oraz modyfikator ataku (przebicie, dobicie, ogłuszenie, seria, strzaskanie czy porażenie). Moc ataku i to, czy będzie on miał dodatkową zdolność, uzależnione jest od broni i jej specyfikacji. Atakami sterujemy za pomocą aplikacji. Wrogowie mogą posiadać nie tylko pancerz, ale dodatkowe punkty zapewnione przez czarną magię, przez co będą bardziej odporni na nasze ataki. Podczas rozgrywki możemy trafić na elitarnych wrogów, którzy są silniejsi od tych zwykłych.

Każdy z bohaterów ma określoną odporność na “Strach” oraz “Obrażenia”. Jeśli podczas rozgrywki nasza postać zrówna się z limitem lub go przekroczy, będziemy musieli wykonać test “Ostatniej Szansy”, który zdecyduje o tym, czy przeżyjemy, czy nasza postać zakończy rozgrywkę na danym etapie. Co ciekawe, jeśli nasza postać ginie, kończy ona rozgrywkę w danym etapie rozgrywki, a nie całkowicie wypada z gry. Po przejściu do nowej opowieści możemy jej używać. W przypadku gry dwuosobowej, jaką na ten moment zdążyliśmy zagrać, jeśli jedna postać straci swoje życie, cała drużyna kończy przygodę i musi zaczynać od nowa.

Władca Pierścieni Podróże przez Śródziemie – wrażenia z rozgrywki

Pomimo tego, że gra “Władca Pierścieni Podróże przez Śródziemie” jest tytułem skomplikowanym, a na ogarnięcie zasad i zrozumienie mechaniki rozgrywki trzeba poświęcić sporo czasu, to jednak jest ona niezwykle wciągająca i kradnie nam czas. I wcale nie musimy znać świata stworzonego przez Tolkiena, ponieważ w rozgrywce pojawiają się postacie, stworzone na potrzeby tej gry. Osobiście nie mogłem doczekać się momentu dokładania kolejnych części mapy i odkrywania zakamarków Śródziemia.

Walki z wrogami, atakowanie na dystans czy w bezpośrednim pojedynku wrzucają do rozgrywki momenty ekscytacji. Wybranie odpowiedniej broni, jeśli dany bohater posiada więcej niż jedną, jest kluczowe dla przeżycia. Wrogowie mogą nas gonić, co potęguje niepokój. Podczas rozgrywki należy pamiętać o odłożonych kartach umiejętności, aby zwiększyć swoje szanse na wygrany pojedynek, czy zakończenie przygody zwycięstwem. Wiele razy łapałem się na tym, że zapominałem o wspomnianych kartach i ich atrybutach, co nie kończyło się dla mnie dobrze.

Eksploracja, odkrywanie znaczników, wykonywanie zadań, łamanie zagadek czy ucieczka ze strefy cienia – wszystko to przekłada się na ciekawą, zróżnicowaną i ekscytującą rozgrywkę. Teoretycznie grać możemy w nią sami, a maksymalna liczba graczy to pięć osób. Oczywiście im większa Drużyna Pierścienia, tym więcej frajdy oraz większe szanse na zwycięstwo.

Rozpoczynając rozgrywkę we “Władca Pierścieni Podróże przez Śródziemie” miałem świadomość, że nie będzie to gra łatwa do zrozumienia. Jest to bardzo rozbudowany tytuł, jednak po kilku grach jest pare sposobów, które mogłyby rozjaśnić rozgrywkę. Wszystko tyczy się aplikacji, która przy pierwszym kontakcie z grą, powinna z grubsza tłumaczyć, jakie ruchy będziemy wykonywać. Zasady gry byłyby bardziej zrozumiałe, gdyby na ekranie pojawiały się krótkie opisy w danych momentach, np. gdy bohater przegrywa nie jest to dobrze wytłumaczone, czy całkowicie kończy on rozgrywkę, czy nie może brać udziału w danej przygodzie. Nie jest też wyjaśnione, czy w takiej sytuacji wszystkie karty obrażeń i strachu, które przyjął na siebie bohater, zostają, czy mamy je odrzucić.

Przydałaby się też opcja cofnięcia kliknięcia w aplikacji. Niekiedy możemy zrobić to przypadkowo, a każde oddziaływanie ma wpływ na fabułę danej opowieści.

Grę dostarczyło nam wydawnictwo Rebel.

Podsumowanie

Podsumowanie
4 5 0 1
"Władca Pierścieni Podróże przez Śródziemie" to gra, która skierowana jest przede wszystkim do miłośników twórczości J. R. R Tolkiena. Nathan Hajek i Grace Holdinghaus, czyli projektanci gry, stworzyli naprawdę ciekawy i przede wszystkim wciągający tytuł, który na swój sposób pozwala poznać Śródziemie. Pojedynki z wrogami, liczne dodatki, akcje oddziaływania, dokładanie i eksplorowanie mapy - wszystko to składa się na niesamowitą rozgrywkę, która bezlitośnie zabija czas. Gra jest skomplikowana, a jej instrukcja mogłaby być jaśniejsza, jednak to nie ma wpływu na to, jak udanym tytułem jest "Władca Pierścieni Podróże przez Śródziemie". Tak rozbudowana gra swoje kosztuje (430 zł za podstawę), a jeśli chcielibyśmy dokupić wszystkie dodatki, to musimy się liczyć z wydatkiem ok. 1300 złotych. Kwoty te są ogromne, ale jeśli macie wsród swoich znajomych miłośników Władcy Pierścieni i często się spotykacie, to z pewnością będzie to stały element rozrywki w waszym gronie.
"Władca Pierścieni Podróże przez Śródziemie" to gra, która skierowana jest przede wszystkim do miłośników twórczości J. R. R Tolkiena. Nathan Hajek i Grace Holdinghaus, czyli projektanci gry, stworzyli naprawdę ciekawy i przede wszystkim wciągający tytuł, który na swój sposób pozwala poznać Śródziemie. Pojedynki z wrogami, liczne dodatki, akcje oddziaływania, dokładanie i eksplorowanie mapy - wszystko to składa się na niesamowitą rozgrywkę, która bezlitośnie zabija czas. Gra jest skomplikowana, a jej instrukcja mogłaby być jaśniejsza, jednak to nie ma wpływu na to, jak udanym tytułem jest "Władca Pierścieni Podróże przez Śródziemie". Tak rozbudowana gra swoje kosztuje (430 zł za podstawę), a jeśli chcielibyśmy dokupić wszystkie dodatki, to musimy się liczyć z wydatkiem ok. 1300 złotych. Kwoty te są ogromne, ale jeśli macie wsród swoich znajomych miłośników Władcy Pierścieni i często się spotykacie, to z pewnością będzie to stały element rozrywki w waszym gronie.
4,0 rating
4/5
Total Score
 • Rozgrywka
  4,0 rating
  4/5 Dobry
 • Wykonanie
  5,0 rating
  5/5 Wspaniały!
 • Trudność i zasady
  3,0 rating
  3/5 Dostateczny

Plusy

 • Różne historie rozgrywki, które się nie powtarzają
 • Jakość wykonania mapy, czy poszczególnych elementów, których na niej umieszczamy
 • Bardzo dobra jakość kart
 • Figurki bohaterów i przeciwników wykonane bardzo szczegółowo
 • Fabuła i rozgrywka niesamowicie wciągają

Minusy

 • Niektóre elementy rozgrywki nie są dobrze wyjaśnione
 • Aplikacja mogłaby rozjaśniać zasady gry w czasie rzeczywistym
 • Brak możliwości cofnięcia wyboru w aplikacji
 • Cena