Wszystkie urządzenia z chipem Apple M1 są zagrożone!

Apple Silicon M2

Apple Silicon M1 to najmocniejszy procesor ARM dostępny na rynku.

Chipset Apple M1, w który wyposażone są już wszystkie laptopy oraz komputery amerykańskiego producenta cechują się dużą wydajnością. Mają też jednak sporą wadę, która tyczy się każdego z nich. Naukowcy z MIT odkryli atak sprzętowy o nazwie PACMAN, który wykorzystuje lukę w mechanizmach sprzętowych.

Komputery z Apple M1 zagrożone

Okazuje się, że wszyscy posiadacze komputerów producenta z nadgryzionym jabłkiem w logo, które korzystają z procesorów Apple M1, mogą czuć się zagrożeni. Naukowcy z MIT odkryli, że popularny ostatnio atak sprzętowy o nazwie PACMAN wykorzystuje lukę w mechanizmach sprzętowych. Problem polega na tym, że jego skutków praktycznie nie da się wyeliminować.

Przeczytaj także: Procesor Apple M2 oficjalnie zaprezentowany!

PACMAN, którego ataki skierowane są w stronę urządzeń wykorzystujących chipset Apple M1, potencjalnie pozwala na wykonanie dowolnego kodu w systemach macOS. Naukowcy MIT, który odkryli skutki wprowadzanie złośliwego oprogramowania na komputery Mac, potwierdzili, że problemu stworzone przez atak nie mogą być całkowicie naprawione za pomocą aktualizacji oprogramowania.

Wszystkie urządzenia z chipem Apple M1 są zagrożone!

PACMAN atakuje wszystkie urządzenia z tych chipsetem

PACMAN wykorzystuje istniejący błąd oprogramowania, który tyczy się zapisu i odczytu pamięci. Podczas ataku procesy te zamieniane są w obejście pozwalające na wykonywanie dowolnego kodu, co oczywiście jest nieuprzywilejowanym ruchem. Luka, która pozwala na atak, znajduje się w kodach uwierzytelniania wskaźników (PAC), których celem jest wykrywanie i zabezpieczenie pamięci przez nieoczekiwanymi zmianami jej wskaźników. Wszystko to tyczy się komputerów z chipsetami Apple M1.

Naukowcy z MIT twierdzą, że PACMAN będzie również miał zastosowanie w przypadku kolejnych luk, które zostaną odkryte. Podkreślają, że szkody wyrządzone przez ten atak są niemożliwe do załatania funkcjami oprogramowania. Jednocześnie uspokajają, że użytkownicy, którzy regularnie aktualizują swoje oprogramowanie na komputerach z Apple M1, nie mają się czego obawiać.

Źródło: macworld

Exit mobile version