Lądowanie na Marsie. O której łazik Perseverance ląduje? Gdzie oglądać?

Wydmy na Marsie. Zobaczcie nowe zdjęcia z Czerwonej Planety!

Czerwona Planeta dalej jest dla nas tajemnicą, jednak powoli odkrywa swoje karty. Najnowsze fotografie opublikowane przez NASA przedstawiają wydmy na marsie oraz zamarzniętą powierzchnie na północnym biegunie planety.

Wydmy na Marsie – piękne zjawisko przedstawione na fotografii

Ludzkość cały czas odkrywa tajemnice Marsa. Na najnowszych zdjęciach udostępnionych przez NASA możemy zaobserwować piękne i fascynujące zjawisko. Fotografie przedstawiają wydmy na Marsie oraz zamarzniętą powierzchnię na północnym biegunie Czerwonej Planety. Powierzchnia ta ma szerokość około 31 kilometrów. Wydmy na Marsie są jednak jeszcze bardziej rozległe. Na zdjęciach widzimy jedynie skrawek. Według naukowców padających planetę powierzchnia obszaru wydmowego jest dwukrotnie wiesza od powierzchni Polski!

wydmy na marsie
Fotografia przedstawia wydmy na Marsie oraz biegun północny Czerwonej Planety.

Kiedy wykonano te fascynujące zdjęcia?

Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej udostępniła fotografię, która jest połączeniem dwóch obrazów. Instrument Thermal Emission Imaging System odpowiedzialny jest za ich uchwycenie. Został umieszczony on na sondzie 2001 Mars Odyssey. Jak się okazuje, zdjęcia te zostały wykonane w okresie od grudnia 2002 do listopada 2004 roku!

Dlaczego dopiero teraz je udostępniono? Misja 2001 Mars Odyssey trwa już 20 lat, dlatego też NASA zdecydowała się na pokazanie wyżej umieszczonej fotografii. Sonda krążąca wokół Marsa korzysta z kamery termowizyjnej. Jej zadaniem jest wykrywanie dowodów na obecność wody i lodu na powierzchni Czerwonej Planety.