Xiaomi usunięte z czarnej listy rządu USA

Do tej pory Xiaomi widniało na czarnej liście rządu USA. Ówczesny prezydent, Donald Trump, oskarżył markę o współpracę z chińską armią i śledzeniem amerykańskich obywateli. Dziś chiński producent urządzeń mobilnych został wykreślony z listy podejrzanych firm, które rzekomo zagrażają bezpieczeństwu kraju.

Xiaomi trafiło na czarną listę – dlaczego?

Donald Trump podejmował wiele wątpliwych decyzji. Jedną z nich było umieszczenie Xiaomi, jednego z największych producentów urządzeń mobilnych na świecie na czarnej liście firm, które zagrażają bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych. Twierdzono, że chińska firma działa jako komunistyczna firma militarna, a oparto to na rzekomych powiązaniach z chińską armią. Oskarżenia te były bezpodstawne, dlatego też chiński producent odwołał się do decyzji administracji Donalnda Trumpa.

Przeczytaj także: Xiaomi jako Chińska Komunistyczna Firma Wojskowa? Wydano oświadczenie

Amerykański rynek jest jednym z najbardziej dochodowych rynków konsumenckich na świecie, dlatego też Xiaomi nie chciało tak łatwo odpuścić. Zniesławienie firmy i umieszczenie jej na czarnej liście mocno odbiło sie na dochodach firmy. Chiński producent zdecydował się na skierowanie sprawy do sądu. Xiaomi twierdzi, że jest niezależną firmą, która nie współpracuje z chińską armią. Podkreślał również, że wpisanie marki na czarną listę jest „niezgodne z konstytucją”. Wyrok cofnięto.

Xiaomi jako Chińska Komunistyczna Firma Wojskowa Wydano oświadczenie
Xiaomi usunięto z czarnej listy USA.

Chiński producent wygrał sprawę

Walka sądowa pomiędzy Xiaomi, a rządem USA trwała od marce tego roku. To właśnie wtedy amerykański sąd uznał, że chiński producent ma całkowitą rację i tymczasowo wymazał zakaz. Według sędziego okręgowego USA, Rudolpha Contrerasa, Xiaomi prawdopodobnie wygrał całkowite cofnięcie zakazu, co ma zapobiec „nieodwracalnym szkodom”, które mogło wywołać umieszczenia marki na czarnej liście.

Obecność Xiaomi na czarnej liście mogła ograniczyć amerykańskie inwestycje w spółka i całkowicie usnąć ją z amerykańskich giełd. Ułaskawienie producenta może być światełkiem w tunelu dla innych firm, które trafiły na czarną listę. Niestety, Huawei raczej nie ma na co liczyć. Administracja nowego prezydenta USA, Joe Bidena, nie widzi powodów, dla których chiński producent miałby być usunięty z listy.

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Test SSD Patriot Viper VPR400 RGB 512 GB. Godny uwagi?

Aby przyspieszyć PC warto zacząć od zmiany nośnika danych....

Piłeś i jedziesz? Policja zatrzyma Ci samochód. Bezpowrotnie

Tak. Policja zatrzyma Ci samochód i to bezpowrotnie! W...

Przejechał Porsche 911 Turbo ponad milion kilometrów

Niektórzy są tak przywiązani do swoich aut, że pokonują...

Holandia vs Argentyna. Pierwsza ćwierćfinałowa para MŚ 2022!

A jednak. Po zaciętym spotkaniu Argentyna - Australia, które...

Awans reprezentacji Polski w rankingu FIFA!

Awans reprezentacji Polski w najnowszym wirtualnym rankingu FIFA. Dzięki...


Karol Snopek
Karol Snopek
Sport i nowe technologie to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!