Zaćmienie Słońca już jutro! Zjawisko zobaczymy 10 czerwca

Co prawda nie będzie to stuprocentowe zaćmienie słońca, ale jednak! Zjawisko zobaczą głównie mieszkańcy północnej Polski. Cóż, trzeba będzie się dobrze wpatrywać w niebo, gdyż raczej będzie ono słabo widoczne. Szczególnie w Polsce. To za sprawą typu zaćmienia – obrączkowego, które w naszym kraju jest opisywane jako płytkie, częściowe.

Już jutro, 10 czerwca Księżyc rozpocznie „misję” zasłaniania Słońca około 11:55. Finał zaćmienia planowany jest na 12:54. Mowa o mieszkańcach centralnej części naszego kraju. Najciekawsze jest jednak to, że skutki tego zjawiska mają odczuć właściciele paneli fotowoltaicznych. Podobno zaćmienie Słońca, które będziemy mogli zaobserwować jutro ma „generować” spadki mocy, która dostarczana jest przez tą technologię. W przypadku naszych zachodnich sąsiadów, przedsiębiorstwa TenneT oraz 50Hertz informują o spadkach o 4,2 GW.

Sprawdź również artykuł w którym opisujemy czym jest Wilcza pełnia Księżyca.

Reklama

Zaćmienie Słońca 10 czerwca – gdzie i jak oglądać?

O ile pogoda pozwoli, jutro – 10 czerwca będziemy mogli obserwować częściowe zaćmienie w całej Polsce. Najlepsze warunki do obserwacji będą mieli mieszkańcy województwa pomorskiego. W maksymalnej fazie zobaczymy 20% zaćmienia. Krótko mówiąc, Księżyc zasłoni taki procent tarczy Słońca.

Nasuwa się również pytanie, jak oglądać zaćmienie Słońca? Na pewno przydadzą się dobre okulary słoneczne z filtrem, zaciemnione szkło, lub klisza z prześwietlenia. Z pewnością nie patrzcie bezpośrednio w stronę gwiazdy, gdyż może to być niebezpieczne dla naszych oczu. Warto jeszcze dodać, że 10 czerwca zaćmienie Słońca w formie całkowitej zobaczą mieszkańcy Grenlandii, Rosji oraz Kanady. Kolejne, całkowite zaćmienie ma przypadać 12 sierpnia 2026 roku.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama