Złombol 2016 – polonezem do Afryki

Złombol 2016

Złombol to rajd, który od 2007 roku skupia fanów motoryzacji, podróży i przede wszystkim pomagania innym. Polega on na pokonaniu kilkuetapowej trasy o długości około 2500 km w jedną stronę, w pojeździe produkcji komunistycznej. Uczestnicy Złombolu odwiedzili do tej pory między innymi Loch Ness, Koło Podbiegunowe, Istambuł, czy Lloret de Mar. Impreza odbywa się zawsze w wakacje, w lipcu, sierpniu albo wrześniu.

W pierwszej edycji wzięły udział tylko dwie załogi – grupka przyjaciół, która wpadła na pomysł przejechania dalekiego dystansu starymi samochodami i zebrania pieniędzy dla śląskich domów dziecka. Oba pojazdy dotarły do mety w Monte Carlo. Od tego czasu, każdego roku uczestnicy wyruszają w podróż do innego miasta, jednak zawsze startują z Katowic.

Złombol 2016 – polonezem do Afryki

Zasady

Najważniejszym celem Złombolu jest zbiórka pieniędzy na rzecz domów dziecka. Pozyskani sponsorzy, w zamian za udostępnienie miejsca reklamowego na pojazdach uczestników, przekazują wybrane przez siebie kwoty na konto fundacji. Minimalny, umowny próg finansowy, który musi osiągnąć pojedyncza załoga, aby wystartować w rajdzie, to 1500 zł. Nie wliczają się w to oczywiście koszty zakupu i przygotowania pojazdu.

Wehikuły uczestników, którzy chcą wziąć udział w Złombolu muszą spełniać tylko jeden warunek – być konstrukcji lub produkcji komunistycznej. Dopuszczone są samochody osobowe i ciężarowe, autobusy, motocykle oraz motorynki. Szczegółowa lista znajduje się na stronie www.zlombol.pl. Wszystkie koszty uczestnicy pokrywają z własnej kieszeni – a więc zakup pojazdu oraz jego przygotowanie, paliwo i opłaty autostradowe, a także wyżywienie. Sponsoring załóg jest zakazany.

Uczestnicy nie mają praktycznie żadnego wsparcia ze strony organizatorów – trasa nie jest uprzednio sprawdzana, nie jest także dostępna żadna forma pomocy serwisowej. Każda załoga musi zadbać o to we własnym zakresie. Samodzielny jest również wybór trasy – ponieważ organizatorzy wskazują jedynie punkt docelowy.

Złombol 2016 – polonezem do Afryki

Na podbój Afryki

Trasa 10. edycji prowadziła przez Czechy, Słowację, Węgry, Słowenię, Włochy, San Marino, Watykan oraz Tunezję. Uczestnicy musieli również dwukrotnie korzystać z promów, aby najpierw przeprawić się przez cieśninę Mesyńską, a później Sycylijską. Złombol 2016 wystartował 25 września z Katowic, punktualnie o godzinie 12:00. Meta wyjątkowo była dwustopniowa. Pierwsza w Sycylii, a druga w Tunezji (z dodatkowym odcinkiem specjalnym dla wszystkich chętnych). Na przejazd całej trasy uczestnicy mieli 5 dni. Organizatorom udało się zebrać ponad milion złotych. Cała ta kwota trafi do

W Złombolu 2016 dumnie prezentowała się ekipa w Polonezie MR’89, której głównym sponsorem była firma GoRepair.pl. Po generalnym remoncie, karoseria „Borewicza” zyskała biało-pomarańczowe barwy, nadruki smartfonów oraz kilka naklejek z „epoki”. Załoga bez większych przygód pokonała całą, 3000 km trasę i dojechała do mety.

Kolejna podróż

Organizatorzy zapowiedzieli, że mimo ogromnej skali wydarzenia i związanych z tym trudności, będą kontynuować imprezę. W 2017 roku uczestnicy pojadą jedną z dwóch tras – północną lub południową, które połączą się we francuskim Bordeaux. Meta będzie znajdowała się w Noja, miejscowości w Hiszpanii. Wyjazd 2 września 2017 roku, punktualnie o godzinie 12:00 z Katowic. Nie możemy się doczekać!

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Instagram dostępny od 18 roku życia? Nowy regulamin Meta

Instagram dostępny od 18 roku życia? Nieletni nie będą...

Możesz za to dostać 3000 zł mandatu. Przesada! O co chodzi?

Zima zbliża się coraz pewniejszym krokiem. W niektórych częściach...

UE vs Twitter: „ludzie nie będą już mogli powiedzieć czegokolwiek”

Tak, Breton powiedział: "ludzie nie będą już mogli powiedzieć...

God of War: Ragnarok recenzja na PS5 – bóg wojny powraca!

God of War: Ragnarok to najbardziej wyczekiwana premiera tego...

Holandia vs Senegal. Gdzie oglądać mistrzostwa świata?

Mistrzostwa Świata w Katarze rozpoczęły się na dobre. We...


Daniel Laskowski
Daniel Laskowskihttp://menworld.pl
Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet takich jak PC World. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!