Głośniki bezprzewodowe stają się coraz bardziej popularne. W przypadku każdego typu głośników najważniejszy nie jest wygląd, a dźwięk. Jak podczas testów poradził sobie Creative Nuno?
Specyfikacja
Informacje ogólne
- Konfiguracja systemu
- Jednoczęściowy
- Wymiary (W x S x G)
- 185 x 60 x 63 mm
- Kabel USB Długość:
- 0,6m
- Waga
- 390g (13.7oz)
- Kolor
- Czarny
- Heather Gray
- Akcesoria w zestawie
- 1 x Kabel microUSB
Zalecane przeznaczenie
- Bezprzewodowe strumieniowe przesyłanie danych
- Tak
- Música y películas
- Tak
Możliwości połączeń
- Wersja Bluetooth®
- Bluetooth 2.1 + EDR (Enhanced Data Rate)
- Obsługiwane profile Bluetooth
- A2DP (transmisja bezprzewodowa, stereo, Bluetooth)
- AVRCP (zdalnie sterowana transmisja Bluetooth)
- HFP (Profil głośnomówiący)
- Obsługiwane kodeki
- SBC
- Typ złącza
- Bluetooth
- Wejście Aux
- Regulacja poziomu głośności
- Tak
Cechy
- Przetworniki
- 2 x Przetworniki
- Mikrofon
- Wbudowany
Obsługiwane platformy dla dźwięku bezprzewodowego (minimalne wymagania)
- Urządzenia przenośne/inteligentne
- Urządzenia przenośne/inteligentne obsługujące technologię Bluetooth A2DP
- Komputery
- Zgodność z komputerami PC (Windows XP/Vista/7/8/8.1/10)
- Komputerami Apple Macintosh obsługującymi bezprzewodową łączność Bluetooth
Dane techniczne akumulatora
- Typ akumulatora
- Wbudowany akumulator litowo-jonowy
- 1050mAh
- Czas pracy przy korzystaniu z akumulatora
- 6 godzin
- Ładowanie przez złącze
- Micro USB
Wyposażenie
Wyróżniający się design
Creative Nuno na pewno wyróżnia się spośród tłumu swoim wyglądem. Co prawda kształt ma całkiem pospolity, czyli prostopadłościan z zaokrąglonymi rogami. Obudowa została obszyta materiałem – tkaniną nakrapianą. Przez to głośnik wygląda jakby… nosił sweter. Sprawia wrażenie dość eleganckiego. Materiał jest bardzo solidny i sprawia wrażenie wytrzymałego. Nuno został wprowadzony na rynek w dwóch kolorach – ciemnoszarym oraz jasnoszarym.
Szczyt obudowy to całe centrum sterowania tym właśnie urządzeniem. Do wykonania góry głośnika został użyty ogumowany plastik, który ma imitować skórę. Przyciski są dość spore i sprawiają wrażenie, na pierwszy rzut oka, że są z metalu. Zostały jednak wykonane z dobrej jakości plastiku. Oczywiście każdy przycisk ma swoją funkcję. Zaczynając od lewej – mamy przyciski zmniejszania i zwiększania głośności, przyciski zmiany utworów, a pomiędzy nimi przycisk play/pause, który również służy za przycisk do parowania urządzenia z telefonem lub innym urządzeniem posiadającym bluetooth. Nad nim również znalazła się ikonka bluetooth oraz telefonu.
Plecy Nuno zostały wyposażone w dwa porty – AUX oraz wejście na ładowarkę typu microUSB. Znajdziemy tutaj również suwak służący do włączania/wyłączania urządzenia. Boki zostały pozbawione jakichkolwiek portów, z przodu znajdziemy logo producenta, a pod spodem gumy antypoślizgowe, które bardzo dobrze spełniają swoje funkcje.
Od razu widać, że obsługa głośnika nie należy do skomplikowanych. Parowanie odbywa się za pomocą jednego przycisku. Nuno przede wszystkim wygląda bardzo dobrze i został zrobiony z wysokiej jakości materiałów.
Ale jak to obsłużyć?
Tak jak wcześniej wspomniałem, bardzo prosto. Aby połączyć się z urządzeniem wspierającym technologię bluetooth, wystarczy przez dłuższą chwilę przytrzymać przycisk play/pause by dioda znajdująca się pod tkaniną zaczęła migać zmieniając kolor z niebieskiej na czerwoną. “Kobieta w skrzynce” również oznajmi nam, że urządzenie jest gotowe do parowania. Gdy operacja się powiedzie usłyszymy dźwięk, który zakomunikuje nam, że streamowanie muzyki przez bluetooth do głośnika jest już możliwe. Głośnik posiada w sobie mikrofon, a dzięki przyciskowi play/pause będziemy mogli odbierać i kończyć rozmowy bez wyciągania telefonu. Wszystkie przyciski zostały bardzo dobrze od siebie wyodrębnione i posiadają bardzo wyraźne krawędzie, więc podczas zmroku nie będzie problemu by nacisnąć odpowiedni przycisk. Szkoda, że nie zostały one wyposażone w jakiekolwiek podświetlenie.
Długość pracy jest zadowalająca
Jak jest z baterią? Szczerze przyznam, że wytrzymałość na pojedynczym ładowaniu nie zachwyca. Jest tak, jak zapewnia producent, czyli 6 godzin. Oczywiście nie jest to zły wynik, bo za ok. 150 zł (właśnie tylko tyle kosztuje urządzenie od Creative), niekiedy głośniki wytrzymują połowę z tego, co oferuje Nuno. Niemniej jednak, czas słuchania mógłby trwać jeszcze co najmniej 2 godziny.
Najważniejszy jest jednak dźwięk
Przejdźmy teraz do najważniejszego aspektu jeśli chodzi o sprzęty grające – jakość dźwięku. Creative Nuno również w tym elemencie spisuje się bardzo dobrze. Dźwięk jest czysty i wyrazisty. Producent postawił tutaj na lekkie i łagodne brzmienie, więc miłośnicy mocniejszej muzyki mogą być nieco rozczarowani jakością oferowaną przez Nuno. Mocy wystarczy w pomieszczeniach, jednak na zewnątrz Nuno może mieć lekkie kłopoty.
Bas w tym głośniku jest delikatny, więc nie będziemy go aż tak wyraźnie odczuwać. Nie ma co czekać na uderzenie niskich tonów, gdyż ono się nie pojawi, więc do basowych gatunków muzycznych głośnik ten nie jest przystosowany. Przystosowany jest za to do gatunków lżejszych brzmień takich jak jazz, blues czy muzyka popularna.
Ograniczoną ilość niskich tonów Nuno nadrabia bardzo dobrą rozdzielczością dźwięku oraz jakością pasma średniego i wysokiego. Trzeba przyznać, że dźwięk jest bardzo czysty, precyzyjny i szczegółowy. Wokale brzmią tutaj świetnie, tak samo jest z żywymi instrumentami – są one dynamiczne i klarowne. Tak jak wcześniej wspomniałem, głośnik ten jest idealny do lżejszych gatunków muzycznych.
Wysokie tony w Creative Nuno są mocne, mają bardzo dobre brzmienie. Na pewno nie przydarzy się tak, że głośnik będzie nas męczył swoim dźwiękiem. Góra pasma sprawia, że brzmienie jest czytelne, ma bardzo wysoką szczegółowości i jest precyzyjne. Stereo również bardzo dobrze brzmi, dźwięki się nie zlewają i można je odróżnić.
Creative Nuno – Podsumowanie
Creative Nuno to bardzo dobry głośnik bezprzewodowy, który nieraz umili nam wieczór i spełni nasze wymagania odnośnie gustów muzycznych. Głośnik jest ładny, bardzo dobrze wykonany i przede wszystkim niedrogi – 150 złotych za tak dobry sprzęt, to okazja, która może się nie powtórzyć. Dźwięk wydobywający się z tego głośnika naprawdę może się podobać. Oczywiście pojawiają się mankamenty, takie jak zbyt mały bas, ale nic na świecie nie jest idealne. MenWorld.pl poleca!
Czy macie morze zamiar przeprowadzić test, recenzję głośnika Lamax Sounder? Mega czekam na ten głośnik 😀
Pracujemy nad tym! 🙂