118
Views

Google usunęło kilka aplikacji, które wykradały hasła do Facebook. Pobrano je łącznie miliony razy, a pod przykryciem przydatnych aplikacji znajdowało się złośliwe oprogramowanie, które przechwytywało dane użytkowników. Sprawdźcie, czy ich nie pobraliście?

Malware ukryty w aplikacjach wykradał hasła do Facebook

Ze sklepu z aplikacjami Google Play usunięto dziewięć aplikacji, które zawierały w sobie złośliwe oprogramowanie. Malware, który ukryty był w aplikacjach, miał za zadanie wykradanie haseł do popularnego serwisu społecznościowego Facebook. Szkodliwe oprogramowanie wykryli badacze z Doctor Web. Eksperci oznajmili, że malware, który wykradał hasła do Facebook, był bardzo dobrze ukryty.

Przeczytaj także: Trump zablokowany przez Facebook za sprawą nacisków sztabu Bidena?

Zainfekowane aplikacje, gdzie jedna z nich została pobrana nawet pięć milionów razy, nie wzbudzały żadnych podejrzeń. Najpopularniejsza z nich, PIP Photos, która służyła do obróbki zdjęć, oferowała pełną funkcjonalność. Można było w niej obrabiać zdjęcia na różny sposób, co miało uśpić czujność użytkowników. Apka, która miała w sobie szkodliwe oprogramowanie, próbowała nakłonić użytkowników do ujawnienia danych logowania do konta na Facebooku. W jaki sposób? Po “zalogowaniu się” na konto aplikacja miała rzekomo wyłączyć reklamy i dać dostęp do wszystkich swoich funkcji.

Facebook, to znaczy WhatsApp sugeruje, że czas najwyższy się zdecydować. Albo do 15 maja akceptujesz regulamin, albo twoje konto stanie się bezużyteczne, by finalnie zostało skasowane
Zainfekowane aplikacje wykradały hasła do Facebooka.

Szkodliwe oprogramowanie było bardzo dobrze ukryte

Osoby, które chciały pozbyć się natrętnych reklam w zainfekowanych aplikacjach, rzeczywiście logowały się na swoje konto na Facebooku. Działo się to po wypełnieniu konkretnego formularza, za pomocą którego malware dostawał wszelkie dane logowania na konto użytkownika. Jakie to były aplikacje?

  • PIP Photo: zainstalowane ponad 5 000 000
  • Processing Photo: ponad 500 000
  • Inwell Fitness: ponad 100 000
  • Rubbish Cleaner: ponad 100 000
  • Horoscope Daily: ponad 100 000
  • App Lock Keep: ponad 50 000 razy
  • Lockit Master: ponad 5 000
  • Horoscope Pi: ponad 1 000
  • App Lock Manager: ponad 10 instalacji

Najpopularniejszą z nich zainstalowano na ponad 5 milionach urządzeń z systemem Android. Google usunęło wszystkie dziewięć aplikacji ze swojego sklepu Play. Miejmy nadzieję, że gigant z Mountain View jeszcze bardziej umocni swoją selekcję programów, które pojawiają się w Google Play.

Kategoria artykułu
Nowe technologie
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.