Apple wyłączy iMessage! Idzie na wojnę z rządem!
139
Views

Brytyjscy parlamentarzyści wysuwają propozycje zmian w ustawie, które mogą osłabić szyfrowanie chroniące prywatność użytkowników podczas przesyłania wiadomości w komunikatorach. Jeśli tak się stanie, Apple wyłączy iMessage i FaceTime. Jak skończy się ta wojna?

Apple kontra rząd Wielkiej Brytanii

Cel tych zmian to walka z przestępczością, a propozycje znalazły się w Ustawie o bezpieczeństwie online, będącej poprawką do Ustawy o uprawnieniach dochodzeniowych z 2016 roku. Jednak Apple nie zamierza ustąpić przed tymi żądaniami i deklaruje stanowczy sprzeciw wobec proponowanych zmian.

Przeczytaj także: Sprzedaż serii iPhone 15 będzie opóźniona? Nowe informacje!

Firma argumentuje, że priorytetem jest zapewnienie pełnej prywatności swoim użytkownikom, a iMessage korzysta z zaawansowanego szyfrowania end-to-end. Osiągnięcie celu postawionego przez rząd oznaczałoby konieczność instalacji technologii monitorujących w aplikacji, które mają wyłapywać materiały związane z seksualnym wykorzystywaniem dzieci (CSAM), zarówno u Apple, jak i u dostawcy aplikacji Signal.

Apple wyłączy iMessage! Idzie na wojnę z rządem!
Apple wyłączy iMessage! Idzie na wojnę z rządem!

Apple wyłączy iMessage i FaceTime. Firma się nie ugnie

Apple przedstawiło analizę, w której ujawniło, że rząd Wielkiej Brytanii naruszyłby obietnicę prywatności, na której opiera się firma. Gigant z Cupertino nie jest skłonny ugiąć się pod naciskami i podejmuje walkę z rządem w obronie prywatności swoich użytkowników.

Rząd Wielkiej Brytanii jednak upiera się przy swoich postulatach i żąda wprowadzenia backdoorów w aplikacjach do szyfrowania wiadomości. Dodatkowo, chce uzyskać dostęp do szczegółów dotyczących nowych funkcji bezpieczeństwa na platformach. Apple przeciwstawia się tym żądaniom, argumentując, że backdoory stanowiłyby potencjalną lukę dla hakerów i cyberprzestępców, zagrażając bezpieczeństwu użytkowników.

Apple wyłączy iMessage! Idzie na wojnę z rządem!
Apple wyłączy iMessage! Idzie na wojnę z rządem!

W odpowiedzi na groźbę naruszenia prywatności i wymuszenia zmian, gigant ogłosił, że jeśli zmiany w ustawie IPA (Investigatory Powers Act) zostaną wprowadzone, Apple wyłączy iMessage i FaceTime na terenie Wielkiej Brytanii. Signal również poparł postawę Apple, wyrażając swoje wsparcie w walce o zachowanie bezpiecznych i prywatnych komunikacji dla użytkowników.

Źródło: BBC

Kategoria artykułu
Internet
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.