92
Views

Już w środę reprezentacja Polski zagra swój ostatni i najważniejszy mecz w fazie grupowej Mistrzostw Świata w Katarze. Nasza kadra zmierzy się z Argentyną i poznamy odpowiedź, kto przejdzie do fazy pucharowej turnieju. Awans Polski do 1/8 finałów jest więcej niż możliwy. Co musi się stać, aby do tego doszło?

Niewykorzystany karny był kluczem

Bezbramkowy remis z Meksykiem w pierwszym spotkaniu na tegorocznym mundialu miał słodko-gorzki smak. Awans Polski mógłby być już pewny, gdyby Robert Lewandowski trafił karnego. Reprezentacja Polski w takim przypadku miałaby już 6 punktów i byłaby pewna awansu do kolejnej rundy Mistrzostw Świata w Katarze.

Przeczytaj także: Awans reprezentacji Polski w rankingu FIFA!

Realia są jednak zupełnie inne. Z czterema punktami na koncie reprezentacja Polski co prawda zajmuje pierwsze miejsce w grupie, jednak nie jest pewna awansu do 1/8 finałów mundialu. Jeszcze wszystko może się zdarzyć, dlatego też awans Polski jest sprawą otwartą. Co musi się stać, aby drużyna Czesława Michniewicza była pewna gry w kolejnej fazie turnieju?

Polska vs Arabia Saudyjska. Gdzie oglądać drugi mecz Polaków? Awans Polski. Co musi się stać, aby do tego doszło?
Awans Polski. Co musi się stać, aby do tego doszło? Kadr z filmu “PEŁNI SZCZĘŚCIA NIE MA. Kulisy meczu Meksyk – Polska”/ Łączy nas piłka

Awans Polski. Co musi się stać?

Awans Polski w dalszym ciągu jest sprawą otwartą i wszystko może potoczyć się w obie strony. Pomimo tego, że Polska z czterema punktami plasuje się na pierwszym miejscu, nie jest pewna gra w kolejnej fazie turnieju. W środę nasza kadra rozegra więc jeden z najważniejszych meczów w nowożytnej historii polskiej piłki nożnej. Aby być pewnym awansu do 1/8 finałów i nie oglądać się na wynik meczu Meksyk – Arabia Saudyjska, Polacy muszą zdobyć z Argentyną co najmniej jeden punkt.

Arabia Saudyjska szokuje Argentynę! Co za mecz!, Polska vs Arabia Saudyjska. Gdzie oglądać drugi mecz Polaków?
Czy nasza reprezentacja powstrzyma Messiego i spółkę, tak jak zrobiła to Arabia Saudyjska? Fot. Bleacher Report

Warto jednak zaznaczyć, że nawet przegrana z Argentyną może oznaczać awans Polski do kolejnej fazy turnieju. Wtedy jednak wiele będzie zależało od spotkania Meksyk – Arabia Saudyjska. Jeśli Polska przegra z Argentyną, a Arabia Saudyjska wygra z Meksykiem, to nasza reprezentacja pożegna się z turniejem. Jakie są scenariusze w przypadku porażki?

  • jeśli Arabia Saudyjska zremisuje bezbramkowo z Meksykiem, to Polska nie może przegrać z Argentyną wyżej niż trzema bramkami;
  • jeśli w meczu naszych rywali padnie remis inny niż 0:0, a Polacy nie przegrają z Argentyną wyżej niż dwiema bramkami;
  • jeśli mecz Arabii Saudyjskiej z Meksykiem zakończy się remisem 0:0 lub 1:1, a Polska przegra z Argentyną trzema bramkami, sama zdobywając jednego gola (1:4, 2:5 itd.)
  • jeśli Meksyk wygra z Arabią Saudyjską, jednak Meksykanie nie zdobędą więcej bramek w fazie grupowej niż Polska (Obecnie bilans Polaków to 2:0, a Meksykanów 0:2).

Jeśli Meksyk wygra z Arabią 2:0, a Polska przegra z Argentyną takim samym wynikiem, to obie drużyny będą mogły pochwalić się takim samym dorobkiem punktowym, liczbą strzelonych bramek i remisowym wynikiem w bezpośrednim pojedynku. O awansie drużyny będą wtedy decydowały inne warunki. W kontekście awansu liczy się najpierw punkty, potem bilans bramkowy, liczbę zdobytych bramek, bezpośrednie spotkania, klasyfikacja fair play, a jeśli to nie rozstrzygnie sporu, dojdzie do losowania. W klasyfikacji fair play Polacy mają cztery ujemne punkty (za kartki Casha, Kiwiora, Milika i Frankowskiego), natomiast Meksyk ma ich sześć (kartki dla Sancheza, Moreno, Araujo, Herrery, Gutierreza i Alvarado).

Miejmy nadzieje, że nasi zawodnicy staną na wysokości zadania i w środę dadzą nam dużo radości!

Źródło: opr. wł./Zdjęcia: Bleacher Report/Łączy nas piłka

Kategoria artykułu
Sport
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.