Będą kolejne opóźnienia w produkcji aut. Brakuje wiązek

Żyjemy w czasach, w których jeszcze nie otrząsnęliśmy się z braku półprzewodników, co spowodowało znaczne opóźnienia w produkcji, a tutaj pojawia się kolejny problem na horyzoncie. Inwazja Rosji na Ukrainę i jej destabilizacja doprowadziła do zamknięcia wielu fabryk. Z dostępnością samochodów było źle i nic nie świadczy o tym żeby miało się poprawić.

Opóźnienia w produkcji Volkswagena i Porsche

Niestety ale łańcuch dostaw został przerwany. Według agencji Reuters fabryki, również ta pod Poznaniem oznajmiły, że doszło do wstrzymania produkcji. Również BMW oznajmiło w oświadczeniu, że problem za wschodnią granicą dotyka także ich firmę.

Będą kolejne opóźnienia w produkcji aut. Brakuje wiązek
Będą kolejne opóźnienia w produkcji aut. Brakuje wiązek

Czego brakuje?

Producenci tacy jak Leoni, Fujikura czy Nexans mają swoje fabryki na terenie Ukrainy, a co za tym obecnie wstrzymały swoją produkcję z powodu wojny. A co produkują? Otóż wiązki elektryczne do samochodów. Większość z ludzi nie zna tych firm, a to one również odgrywają znaczącą rolę w produkcji nowych aut.

Będą kolejne opóźnienia w produkcji aut. Brakuje wiązek
Będą kolejne opóźnienia w produkcji aut. Brakuje wiązek

Są również inne wielkie niemieckie firmy zaopatrujące w komponenty. Forschner, Kromberg & Schubert, Prettl czy SEBN. Ich fabryki znajdują się na zachodnie Ukrainy gdzie można spotkać wojska rosyjskie. Niektóre firmy, jak Leoni już wprowadzają politykę rekompensaty za opóźnienia w produkcji przez zamknięcie fabryk w Stryi i Kolomyji.

Żeby zobrazować skalę problemu to według AlixPartners i ich analizy z 2020 roku import wiązek elektrycznych z Ukrainy stanowił aż 7 procent. Fabryki Leoni nie tylko produkują wiązki ale również inne wyspecjalizowane komponenty przy tym zatrudniając aż 60 000 osób. A same firmy zainwestowały ponad 600 milionów dolarów w aż 38 fabryk w kraju, z czego od większości z nich zależy teraz los niemieckich producentów.

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Melvin Manhoef, legenda K1, kończy sportową karierę

Były przeciwnik Mameda Khalidova, Melvin Manhoef zakończył sportową karierę!...

Instagram postanowił wydłużyć Stories. Potrwają zdecydowanie dłużej! Ile?

Stories najczęściej narzędzie używane przez użytkowników popularnego serwisu społecznościowego....

Roger Federer pożegnał się z tenisem! Były łzy wzruszenia.

Po finałowym meczu turnieju pokazowego Laver Cup Roger Federer...

Elektryczne Volvo XC90 określi stan trzeźwości kierowcy i wykona odpowiednie ruchy

Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu jest niedozwolone i najczęściej...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj