145
Views

Boeing oraz Qatar Airways zawarły umowę, na mocy której producent samolotów dostarczy jednej z największych firm przewozowych nowe samoloty transportowe – modele z serii Boeing 777X. Boeing 777-8F, bo o nim mowa, nie zmieści się na większości lotnisk!

Qatar Airways składa zamówienie na nowe samoloty

Jeden z największych przewoźników na świecie, Qatar Airways oraz Boeing zapowiedziało przedłużenie współpracy. Na mocy umowy producent samolotów ma dostarczyć firmie przewozowej nowe samoloty z serii Boeing 777X. W informacji prasowej możemy przeczytać o specyfikacji pojazdów i można potwierdzić, że są to naprawdę potężne maszyny.

Samolot Boeing 777-8 Freighter jest dopiero w fazie projektowania i do jego dziewiczego lotu jeszcze pozostało trochę czasu. Model ten ma być skokiem technologicznym względem samolotu Boeing 777F, który na rynku zadebiutował w 2009 roku.

Boeing 777-8F będzie wielki i wydajny

Qatar Airway postanowił więc unowocześnić swoją flotę i zamówił samoloty Boeing 777-8F. Producent ma dostarczyć aż 34 pojazdów lotniczych tego typu. W przypadku, kiedy przewoźnik będzie zadowolony z tych maszyn, dostanie opcję domówienia kolejnych 16 maszyn. Samolot będzie ogromny i niezwykle wydajny. Trzeba podkreślić, że samolot będzie miał problemy z manewrami na większości lotnisk na świecie.

Według specyfikacji Boeing 777-8F będzie wyposażony dwie jednostki GE9X o łącznej mocy 100 tys. KM. Maksymalna ładowność tego kolosa będzie wynosić 118 ton, a jego zasięg szacuje się na około 8,1 tys. km. Jest to duży skok wydajnościowy, który pozwoli na zmniejszenie liczby lądować w długodystansowych lotach. Sugeruje się, że samolot będzie oferował większą efektywność paliwową, mniejsze koszta operacyjne i charakteryzował się mniejszą emisją spalin. Mówimy tutaj o 25 proc. zwiększeniu efektywności względem samolotów z serii 777X.

Pierwsze pojazdy trafią do użytku w 2027 roku. Zamówienie będzie kosztować 20 mld USD.

Źródło: Twitter

Kategoria artykułu
Biznes · Nowe technologie
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.