124
Views

Według przedsiębiorstw zajmujących się sprowadzaniem tego produktu może nas czekać trudna zima. Krótko mówiąc, brakuje soli drogowej, a jej cena jest z dnia na dzień coraz wyższa. Mowa o 500 – 800 tysięcy ton, których może zabraknąć!

Z jednej strony problemy z dostępnością węgla, przez co ludzie boją się o to, że nie będą mieli czym się ogrzać. Z drugiej brak soli, która to przecież jest nam potrzebna, by móc bezpiecznie poruszać się po drogach. Ta zima może faktycznie być trudna, jeśli tak dalej pójdzie. Już teraz wspomina się o brakach rzędu 500 – 800 tysięcy ton, których zabraknie w sezonie zimowym 2022/23. Wszystko przez problem ze wstrzymanymi dostawami z Ukrainy i Białorusi. Przedsiębiorstwa, które sprowadzają sól drogową sięgają nawet po rozwiązania z Afryki. Efektem jest coraz wyższa cena tego produktu. Polskie MSZ sugeruje, że przedsiębiorcy mogą prosić o informacje dotyczące alternatywnych rynków w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Brakuje soli drogowej. Kierowców czeka trudna zima 202223
Brakuje soli drogowej. Kierowców czeka trudna zima 202223

Brakuje soli drogowej. Kierowców czeka trudna zima 2022/23?

Analizując poprzedni rok, importowaliśmy aż 1,12 mln soli, z czego sól drogowa stanowiła 63% całości. Co ciekawe, sprowadzaliśmy sól drogową przede wszystkim z Niemiec – 36%, Ukrainy – 32 % oraz Białorusi – 30%. Jeśli chodzi o eksporterów z UE, mowa również o dwóch krajach, takich jak Holandia i Hiszpania. Warto również wspomnieć o Kazachstanie, w którym dostrzega się spore szanse na możliwości związane z importem. Co ciekawe, próbowano kupić sól u naszych zachodnich sąsiadów, jednak nie doszło do podpisania kontraktu. To właśnie dlatego poszukuje się alternatywy z odległych zakątków Świata. Jak informuje Grzegorz Bagiński z Saferoad sól drogowa jest sprowadzana z Afryki, gdzie jest tania, jednak koszty podnosi transport.

Brakuje soli drogowej. Kierowców czeka trudna zima 202223
Brakuje soli drogowej. Kierowców czeka trudna zima 202223

Co prawda płyną statki z Azji oraz Afryki, jednak muszą czekać na rozładunek, gdyż priorytet ma transport węgla. Najgorsze jest również to, że problem z dostępnością został szybko wychwycony przez handlarzy, którzy dziś oferują sól drogową za 700 – 750 złotych za tonę. W porównaniu do ubiegłego roku, jest to kwota aż trzy razy wyższa! Mało tego, według różnych prognoz, możemy spodziewać się kolejnych podwyżek, przez co cena za tonę może sięgnąć 800 złotych.

Brakuje soli drogowej. Kierowców czeka trudna zima 2022/23?
Brakuje soli drogowej. Kierowców czeka trudna zima 2022/23?

Sprawdź również inne nasze artykuły z kategorii motoryzacja.

Tagi:
Kategoria artykułu
Motoryzacja
Daniel Laskowski

Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.