105
Views

Prekursorzy stylu

Z początku wszystko wydaje się być proste, a esencjonalnym zestawem każdego mężczyzny ma być biały t-shirt i dobrze skrojone spodnie. Przedstawione przez Prigenta kreacje pną się jednak od najprostszych form, do samych wyżyn ekspresji. Wygoda i prostota są systematycznie wypierane przez skrajny pedantyzm – synonim luksusu – a forma przerasta treść. Prym wiodą ukryte detale, a zmysłowa otoczka i subtelność sprawiają, że noszenie ubrań jest przygodą, stale nas ekscytuje. Tak przynajmniej było kiedyś, gdyby wrócić pamięcią do korzeni mody męskiej. Czym taka podróż w czasie byłaby dla współczesnego człowieka?  Z całą pewnością realnym zagrożeniem dla mody damskiej, której do początku XIX wieku nikt nie poświęcał zbyt dużo uwagi. Bowiem to właśnie mężczyźni byli niegdyś głównymi odbiorcami postulatów modowych i kreowanych przez nie zasad gry. Ci bardziej zamożni panowie ubierali się więc w pióra, brokat, koronki i jedwabie, odsuwając mniej ostentacyjne, kobiece stroje na drugi plan. Prekursorami stylu z całą pewnością byli monarchowie francuscy, których bogato zdobione stroje miały ukazywać nie tylko ich autorytet, ale i dobry gust. Teraz, projektanci tacy, jak Alejandro Gómez Palomo czy kontynuatorzy domu mody Balmain, powracają do arystokratycznego przepychu, kreując nowe pokolenia książąt i monarchów.  

 

Berlińska kultura robotników i rzemieślników inspiracją

Na drugim biegunie, moda wyłania się w nowym wymiarze świadomości –  kreuje nowe społeczeństwo, manifestuje, komentuje i głośno wtrąca się do świata polityki. Nie tylko rzuca wyzwanie, ale dąży ku misyjności. Otacza nas ze wszystkich stron i buduje własną, doskonalszą wizję człowieczeństwa. Staje się czymś na miarę sztuki i to w dodatku najpiękniejszej ze sztuk, bo przecież w niej żyjemy. Na takiej ideologii kreacji, projektanci Benjamin Alexander Huseby i Serhat Isik stworzyli kolekcję dla marki GmbH, która inspirowana jest berlińską kulturą robotników i rzemieślników – tych wszystkich, których widoczność w społeczeństwie jest bardzo wysoka i jeszcze bardziej pomijana. W odpowiedzi na narastającą wrogość świata, ubrania miały być utrzymane w idei obrony i bezpieczeństwa, by tworzyć ich iluzję tam, gdzie w rzeczywistości ich nie ma.  

O tym wszystkim, czym staje się moda i jak być jej świadomym użytkownikiem, dowiemy się z filmu ,,Stylowi mężczyźni”, emitowanego przez portal ARTE Po Polsku.

Kategoria artykułu
Ciekawostki · Moda męska
Wpis partnerski

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.