153
Views

Najpierw ciężarówka, teraz samochód sportowy

Podczas II Międzynarodowego Forum Energetyka i Środowisko EKOZAKOPANE 2018 został zaprezentowany Elimen E-VN1, czyli ultralekki samochód elektryczny dla logistyki. Teraz marka intensywnie dopracowuje auto zupełnie innego typu. Elimen E-RX1 to pierwszy polski elektryczny samochód przeznaczony do rallycrossu. Nad rozwojem E-XR1 czuwa zespół złożony z techników i technologów motoryzacji, specjalizujących się w konstruowaniu napędów elektrycznych i systemów szybkiego ładowania, a także utytułowany kierowca rajdowy – Leszek Kuzaj. Czterokrotny zwycięzca Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski jest czynnie zaangażowany w rozwój projektu. Jazdy testowe z jego udziałem odbyły się ostatnio na Torze Modlin.

Elimen E-RX1 może być ciekawą alternatywą dla samochodów z silnikiem spalinowym

Elimen E-RX1 może być ciekawą alternatywą dla samochodów z silnikiem spalinowym

Elimen E-RX1 elektryczny samochód wyczynowy

Choć samochód jest jeszcze dopracowywany i na szybie widać naklejkę „prototyp”, E-RX1 jeździ i to już całkiem nieźle. Oczywiście cały czas kalibrujemy jego ustawienia od geometrii po balans. Niewątpliwie jednak będzie to pełnokrwisty, wyczynowy samochódtwierdzi Leszek Kuzaj.

Świat idzie do przodu, a elektryczna rajdówka to świetny sposób, by nadal móc cieszyć się motorsportem i tymi niesamowitymi emocjami, które ze sobą niesie, ale bez zanieczyszczania powietrza powiedział John Taylor podczas swojej wizyty w Polsce. – To, co lubię w tym samochodzie, to napęd na tylne koła i ogromny moment obrotowy, jaki mamy do dyspozycji non stop. Trzeba z wyczuciem operować pedałem gazu. To ekscytujące przeżycie dla kierowcy – dodał.

Elimen E-RX1: pierwszy polski samochód elektryczny do rallycrossu

Dane techniczne prototypu Elimen E-RX1

  • moc maksymalna >300 KM
  • przyspieszenie 0-100 km/h < 4 sek.
  • moment obrotowy silnika = 350 Nm
  • moment obrotowy przenoszony na koła – 3000 Nm
  • prędkość > 160 km/h
  • masa własna – 1150 kg
  • zasięg pojazdu – dwa pełne wyścigi rallycross, ponad 150 km w jeździe miejskiej
  • czas ładowania baterii – ok. 30 min. (bez problemu można więc naładować ją między kolejnymi rundami wyścigów)
Kategoria artykułu
Ciekawostki · Motoryzacja · Sport
Wpis partnerski

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.