Głośnik o grubości kartki papieru? Naukowcy z MIT przedstawiają swój projekt

Technologia idzie w takim kierunku, że naukowcy mogą tworzyć rzeczy, o których jeszcze kilka lat temu nie myśleliśmy. Przykładem postępu technologicznego jest głośnik o grubości kartki papieru stworzony przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology. Jest on w stanie zamienić każdą powierzchnię w źródło dźwięku!

Naukowcy z MIT stworzyli ciekawy głośnik

Jeśli mówimy o głośnikach, na myśl przychodzą nam większe lub mniejsze modele o przeróżnych kształtach. Naukowcy z MIT stworzyli coś, co w żadnym stopniu nie przypomina pospolitego głośnika, z którego korzystamy na co dzień. Projekt głośnika stworzony przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology sprawia, że każda powierzchnia może zamienić się w źródło dźwięku.

Przeczytaj także: Wkrótce pochówek w kosmosie będzie możliwością

Technologia ta nie jest jednak czymś nowym i na przestrzeni lat pojawiały się projekty, które robiły to samo. Czym więc różni się koncepcja naukowców MIT? Głośnik o grubości kartki papieru to zupełnie coś innego i wyjątkowego. Według autorów ma on oferować wysokiej jakości audio z minimalnymi zniekształceniami, niezależnie od tego, na jakiej powierzchni zostanie on umieszczony.

głośnik o grubości kartki papieru
Głośnik o grubości kartki papieru? Naukowcy z MIT przedstawiają swój projekt

Głośnik o grubości kartki papieru stwarza nieograniczone możliwości

Naukowcy z MIT musieli poradzić sobie z problemem, z którym boryka się większość głośników cienkowarstwowych. Urządzenia te są wolnostojące, a powodem jest folia, która potrzebuje miejsca, aby się prouszyć i wytworzyć dźwięk. Dlatego też specjalnie na potrzeby tego projektu stworzono materiał z kopułkami o wysokości 15 mikronów, które umieszczono na bardzo cienkiej warstwie materiału piezoelektrycznego. Każda kopułka wibruje indywidualnie, a odpowiedni prześwit sprawia, że materiał może swobodnie wibrować i cechuje się dużą wytrzymałością na uderzenia i ścieranie.

Głośnik o grubości kartki papieru to rozwiązanie, które może mieć szerokie zastosowanie. Autorzy twierdzą, że materiałem bez problemu można pokryć dowolną przestrzeń i powierzchnię. Materiałem można wytapetować pokój bądź pokryć wnętrze samochodu czy samolotu. Czy tym razem stworzony projekt znajdzie jakiekolwiek zastosowanie w przemyśle?

Źródło: MIT News

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

MŚ 2022 Katar. Holandia w ćwierćfinale po wygranej 3:1 z USA

Poznaliśmy pierwszą reprezentację, która dotarła do ćwierćfinału MŚ 2022...

Piłeś i jedziesz? Policja zatrzyma Ci samochód. Bezpowrotnie

Tak. Policja zatrzyma Ci samochód i to bezpowrotnie! W...

Autostrada A4 będzie darmowa? To by było zbyt piękne.

Autostrada A4 budzi mieszane uczucia wśród kierowców. Jedno jest...

Wodorowa Toyota Hilux, marka wkracza na nowy poziom bezemisyjności

Elektryczny napęd i ogniwa paliwowe. Tak, to wodorowa Toyota...

Nowa wersja Burgera Drwala w McDonald’s. Sprawdź szczegóły!

Niebawem pojawi się nowa wersja Burgera Drwala w McDonald's....


Karol Snopek
Karol Snopek
Sport i nowe technologie to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!