Huawei i rząd USA w dalszym ciągu nie mogą dojść do porozumienia. Administracja obecnego prezydenta, Joe Biddena nie zniesie nałożonych przez Donalda Trumpa sankcji, przez które chiński producent stracił kontrahentów i klientów. Firma z Państwa Środka znalazła jednak sposób na obejście zakazu?

Rząd Stanów Zjednoczonych dalej nieugięty

Huawei trafił na czarną listę rządu USA jeszcze za kadencji Donalda Trumpa. Ówczesny prezydent, jak i jego administracja twierdzili, że chiński producent smartfonów przesyła dane na temat użytkowników do chińskiego rządu. Nałożone sankcje sprawiły, że firma z Państwa Środka nie może współpracować z amerykańskimi producentami sprzętu i oprogramowania.

Przeczytaj także: Sony wytacza proces Huawei! Wszystko o skrót produktu!

O ile kwestia podzespołów jest czymś, z czym Huawei bez problemu by sobie poradził, to strata dostępu do usług Google mocno odbiła się na wizerunku producenta. Smartfony chińskiej firmy mocno straciły na popularności, wypadając z topki najpopularniejszych smartfonów na świecie. Producent stworzył swój własny system, jednak użytkownicy w dalszym ciągu niezbyt chętnie wybierają smartfony chińskiego giganta.

Huawei znalazł sposób na obejście sankcji?

Dział smartfonów Huawei nie przynosi więc już takich zysków, jak kiedyś, przez co producent musi kombinować. Urządzenia chińskiej marki może i wyglądają bardzo dobrze, ale nie mają tego, co konkurencja. Flagowy model P50 nie posiada łączności 5G, co w dzisiejszych czasach jest sporym minusem. Być może wkrótce firma powróci na właściwe tory, ponieważ pojawił się pomysł obejścia sankcji rządu USA.

Chiński producent planuje udzielić licencji na projekty swoich urządzeń innym firmom. Huawei planuje więc udostępnić swoje plany firmie Xnova, kontrolowanej przez państwo, aby ta nabyła dla giganta sprzęt, który jest potrzebny do tworzenia smartfonów z pożądanymi funkcjami. Kolejną firmą jest TD Tech Ltd. Według prognoz Huawei liczy, że sprzeda aż 30 milionów smartfonów więcej.

Źródło: Tom’s Hardware