113
Views

O tym, że 60% klawiatury stają się coraz bardziej popularne, nawet na naszym rynku, raczej mówić nie trzeba. Niemal każdy większy producent taki model w swojej ofercie już ma. Niedawno do tej puli dołączył HyperX ze swoją HyperX Alloy Origins 60. Właśnie nią się dzisiaj zajmę. Zapraszam!

Wstęp i specyfikacja HyperX Alloy Origins 60

HyperX Alloy Origins 60 - Recenzja 60% klawiatury
HyperX Alloy Origins 60 - Recenzja 60% klawiatury

Nikogo już nie dziwi, iż każdy większy producent chciałby mieć 60% klawiaturę w ofercie. Jakiś czas temu na taki ruch zdecydował się Corsair, wcześniej Razer, w między czasie do oferty wprowadził taką klawiaturę nawet KRUX (jej recenzję ująłem w zestawieniu tutaj). Teraz do rodziny dołącza również HyperX, z modelem HyperX Alloy Origins 60. Serii przedstawiać raczej nie trzeba, Wyposażone w autorskie przełączniki tego producenta i charakteryzujące się bardzo dobrą jakością wykonania klawiatury są często wybierane przez klientów. Nie inaczej pod kątem jakości, jest z nowym produktem. Zanim przejdę dalej, specyfikacja.

  • Rozmiar: 60%
  • Układ: US ANSI
  • Przełączniki: HyperX Red
  • Wymiary: 296 x 105,5 x 36,9 mm
  • Typ przełącznika: Liniowy (linear)
  • Typ klawiatury: Otwarta (float-key)
  • Podświetlenie: RGB, Punktowe
  • Materiał obudowy: Aluminium, tworzywo sztuczne
  • Materiał keycapów: PBT
  • Metoda wytwarzania keycapów: Double-shot
  • Oprogramowanie: Tak
  • Bezprzewodowa/przewodowa: Nie/Tak
  • Łączność: USB-C
  • Hotswap przełączników: Nie
  • Waga: 781,5 g

Konstrukcja i jakość wykonania HyperX Alloy Origins 60

HyperX Alloy Origins 60
HyperX Alloy Origins 60 - Recenzja 60% klawiatury

Klawiatura zaskakuje jakością wykonania. Cały case z zewnątrz wykonany został z aluminium. Mount-plate jest gruby. Całość jest bardzo sztywna, nie ma mowy o choćby delikatnym wygięciu klawiatury. Waga jest więcej niż odpowiednia. Wiele większych klawiatur nie może się takową poszczycić. Oczywiście, sprawia to, że trzyma się ona bardzo stabilnie powierzchni na której jest użytkowana. Przypadkowe przesunięcie nie jest możliwe.

HyperX Alloy Origins 60
HyperX Alloy Origins 60 - Recenzja 60% klawiatury

Na spodzie obecne są gumy antypoślizgowe oraz, co ciekawe, nóżki umożliwiające regulację kąta nachylenia i to w trzech poziomach łącznie. To dość rzadkie w klawiaturach o tym rozmiarze. HyperX Alloy Origins 60 została wyposażona w autorskie przełączniki HyperX Red, o czym wspominałem już wcześniej. Są one gładkie i płynne. Korzystanie z nich zarówno podczas pisania jak i grania jest przyjemne. Obraz całości psuje nieco brak smarowania stabilizatorów dający się we znaki szczególnie podczas pisania. Nieco bardziej ogarniętym użytkownikom polecam je nasmarować. Różnica jest zdecydowanie odczuwalna. Poniżej zamieszczam test dźwięku.

Podświetlenie i wyposażenie

HyperX Alloy Origins 60
HyperX Alloy Origins 60 - Recenzja 60% klawiatury

Kolejny element który zaskakuje. Podświetlenie z racji zastosowania diod THT (ponad switchem) jest bardzo jasne i intensywne. Każda barwa jest wyraźnie widoczna. Biały wpada w delikatną poświatę niebieskiego, dalej wypada on całkiem nieźle. Podświetlenie jest na tyle jasne że HyperX Alloy Origins 60 z powodzeniem działała mi jako lampka w nocy oświetlając pokój. Warto wspomnieć, że spacja operuje na łącznie trzech diodach (i każda działa niezależnie). Nie mam absolutnie żadnych uwag do tego elementu. Poniżej pokaz efektów świetlnych (niewiele ich jest ponieważ stanowcza większość zapisana jest w sofcie a nie w klawiaturze).

Zestaw obejmuje kabel USB-C > USB-A o długości 1.8 m, co jest wystarczające do większości typowych scenariuszy. Oprócz przewodu dostajemy dwa dodatkowe keycapy (spacja z ciekawym wzorem oraz ESC z logiem HyperX) oraz narzędzie do wyciągania keycapów, niestety podstawowe wykonane z tworzywa sztucznego. Wyposażenie, choć nie powoduje opadu szczęki to i nie przyniesie wstydu. Jest po prostu w porządku.

Oprogramowanie i podsumowanie

Oprogramowanie umożliwia kontrolę efektów podświetlenia, programowanie makr, zamianę przycisków funkcyjnych wywoływanych za pomocą FN a także zamianę całkowicie funkcji klawiszy podstawowych (przykładowo shift może zostać caps lockiem i tym podobne). HyperX Alloy Origins 60 posiada wbudowaną pamięć na łącznie 3 profile, możemy w nich zapisać równocześnie makra, layouty czy podświetlenie i przełączać się pomiędzy nimi z poziomu klawiatury. Możliwości jest sporo, samo oprogramowanie jest proste i nie trudno zrozumieć jak działa. Przydałoby się jednak więcej efektów podświetlenia.

Podsumowanie
Klawiatura oferuje bardzo dobrą jakość podświetlenia, wyróżnia się podświetleniem a i wyposażenie nie pozostawia wiele do życzenia. Cena może się wydawać wysoka bowiem kosztuje ona obecnie około 450 złotych. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę konkurencyjne produkty dostępne na rodzimym na rynku, a także oferowane przez klawiaturę możliwości okaże się że wcale nie jest ona tak wysoka jak może się wydawać. Jeśli szukasz przewodowej i porządnie wykonanej 60% klawiatury z efektownym podświetleniem to jest to opcja warta rozważenia.
Wykonanie
9
Podświetlenie
10
Funkcjonalność
8
Oprogramowanie
8
Cena
7
Wyposażenie
8
Zalety
Bardzo dobra jakość wykonania
Keycapy PBT Double-Shot
Podświetlenie
Wyposażenie
Wady
Brak smarowania na stabilizatorach
Wiele funkcji należy wywołać poprzez kombinację klawiszy
Oprogramowanie mogłoby zawierać więcej efektów
8.3
Wynik
Kategoria artykułu
Nowe technologie

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.