Ile będzie kosztował NASA powrót ludzkości na Księżyc?

NASA przygotowuje się na powrót ludzkości na Księżyc w ramach misji Artemis. Powrót na powierzchnię naturalnego ziemskiego satelity ma odbyć się w 2025 roku. Ile tak naprawdę wyniesie misja Artemis?

Misja Artemis przełożona o co najmniej rok

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej od jakiegoś czasu planuje powrót ludzkości na Księżyc. Pierwotnie Misja Artemis miała wystartować w 2024 roku. Niestety, z różnych powodów start misji został opóźniony o rok. Wpływ na to ma nie tylko sytuacja pandemiczna na całym świecie, ale także sprawy sądowe.

Przeczytaj także: Misja Artemis nie odbędzie się w 2024 roku. NASA przekłada misję!

Oczywiście wyprawa na Księżyc nie będzie tania i łatwa. NASA musi stworzyć pojazd kosmiczny, który bezpiecznie zaprowadzi kosmonautów na powierzchnię naturalnego ziemskiego satelity i sprowadzi ich z powrotem do domu. Tego typu przedsięwzięcie potrzebuje czasu i wielkich funduszy. Audyt przeprowadzony przez Biuro Generalnego Inspektora NASA potwierdził, ile będzie kosztować misja.

Powrót ludzkości na Księżyc będzie kosztował fortunę

Biuro Generalnego Inspektora NASA przeprowadziło audyt misji Artemis. Według szacunków powrót ludzkości na Księżyc będzie kosztował niewyobrażalną sumę. Obliczenia wykazały, że do 2025 roku, czyli czasu, w którym ma wystartować misja Artemis, NASA przeznaczy aż 93 miliardy dolarów. Sam start rakiety Space Lanuch System z kapsułą Orion będzie kosztował około 4 mld USD.

Misja artemis orion
Kapsuła Orion będzie nieodłącznym elementem Misji Artemis.

Prace nad kapsułą Orion oraz rakietą nośnią SLS rozpoczęły się już w 2011 roku i już wtedy myślano nad misją Artemis. Sam program ogłoszono 6 lat później. Wszystkie kwoty przedstawione przez Biuro Generalnego Inspektora NASA uwzględniają koszty zapoczątkowane w roku fiskalnym agencji w 2012. Dla porównania koszt programu Apollo w latach 1960-73 wyniósł 28 miliardów USD.

Źródło: Space

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Płaci leasing BMW, a auto stoi od dwóch lat! Wszystko przez brak części!

Kryzys na motoryzacyjnym rynku globalnym sprawił, że nie tylko...

Project Orion to sequel Cyberpunk 2077. CD Projekt RED potwierdził drugą część!

Project Orion, czyli tytuł roboczy drugiej części Cyberpunk 2077...

Jak przygotować samochód do zimy 2022/23? Poradnik

Zima zbliża się wielkimi krokami. Każdego dnia robi się...

GTA za darmo! Pobierz kultową, 2-gą odsłonę gry DMA Design

Wielka kradzież samochodów - kultowa seria, którą zna prawie...

Playstation 5 złamane! Hakerzy wygrali z zabezpieczeniami

Hakerom udało się złamać zabezpieczenia, czy też ograniczenia w...
Karol Snopek
Karol Snopek
Sport i nowe technologie to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj