Indie wprowadzają zakazy dla MasterCard!

Indie podjęły decyzję o wprowadzeniu zakazów dla MasterCard za niezgodność z zasadami przechowywania danych. Zakłóci to ofertę banków w zakresie kart i uderzy to nie tylko w przychody, płatności, ale także w kierownictwo branży bankowej.

Powody tej decyzji

Reserve Bank of India (RBI) zapowiedziało, że od 22 lipca bieżącego roku nowe wydawanie takich kart zostanie zatrzymane, ponieważ MasterCard nie przestrzegał zasad z 2018 roku. Te wymagały od zagranicznych sieci wydających karty przechowywania indyjskich danych płatniczych lokalnie dla „nieskrępowanego dostępu nadzoru”.

MasterCard

Środowe zarządzenie banku centralnego było następstwem podobnych działań podjętych w kwietniu przeciwko American Express. MasterCard jest znacznie większym graczem na rynku indyjskim, ale musi przestrzegać tych samych zasad. Wielu kredytodawców oferuje karty korzystające z sieci płatniczej tej amerykańskiej firmy. Analiza Reutersa wykazała, że MasterCard odpowiada za około jedną trzecią z około 100 oferowanych kart debetowych. Ponad 75 wariantów kart kredytowych korzysta z ich sieci.

Co to oznacza dla klientów i konkurencji?

Choć dotychczasowi klienci nie ucierpią, wpływ na biznes będzie znaczący. Banki będą musiały podpisać nowe umowy handlowe z konkurencyjnymi sieciami, takimi jak Visa. To może trwać miesiącami i wiązać się z tygodniami integracji technologii back-end. Jeden z dyrektorów bankowych powiedział, że przejście na Visę może potrwać nawet pięć miesięcy. A wobec zakazu działalności American Express i MasterCard, Visa zyskuje bezprecedensową przewagę w negocjacjach na rynku kart kredytowych, na którym już dominuje.

Korzystanie przez Hindusów z kart kredytowych i debetowych wzrosło wraz z upowszechnieniem się płatności cyfrowych. Do maja, jak wynika z danych RBI, było ponad 62 miliony kart kredytowych i około 902 miliony kart debetowych. Razem odpowiadały za transakcje o wartości 40,4 miliardów dolarów. W nocie badawczej na temat decyzji RBI, Macquarie wskazał jako „kluczowy problem” ryzyko, że banki mogą ucierpieć, ponieważ karty kredytowe były produktem dochodowym z tzw. stopą zwrotu z aktywów po opodatkowaniu na poziomie około 5 do 6 procent.

MasterCard

Dalsze losy

RBL powiedziało w oświadczeniu, że osiągnęło pakt z Visa dla swoich kart kredytowych, ale integracja zajmie do 10 tygodni. Jedno ze źródeł podało, że negocjacje w sprawie umowy trwały sześć miesięcy. RBL, Yes i Citibank nie odpowiedziały natychmiast na prośbę o komentarz.

Z jednej strony decyzja Indii może mocno dotknąć banków i klientów korzystających z MasterCard. Z drugiej strony jest to wina bezpośrednio tej firmy. Konsekwencje zasłużone, a może jednak zbyt surowe? Chętnie posłucham Waszych opinii.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama