Inwestowanie za pomocą social mediów już niedługo?

Przewidywanie przyszłych notowań cen akcji to bardzo ważna rzecz gdy zamierzamy inwestować w akcje. Giełdowi gracze od dłuższego czasu szukają na to nowych sposobów. Kiedyś analizowano raporty finansowe, a co, jeśli można by sprawdzać i inwestować za pomocą social mediów? Badania pokazują, że to niezwykle skuteczna metoda.

Wykorzystanie danych z mediów społecznościowych pozwala na precyzyjne odwzorowanie wyników finansowych firm. Co ważne jest niezwykle szybka metoda. Według analityków social media umożliwiają w ponad 80 % na ocenę atrakcyjności inwestycyjnej spółek. Przewidywanie i inwestowanie za pomocą social mediów byłoby nie małą rewolucją

Sposób działania

Rozpoczęto badania, w których pod lupę wzięto 642 spółki notowane na warszawskiej giełdzie. Reprezentowały one różne branże i sektory. Algorytmiczny system oceny cech ilościowych i jakościowych na rynku kapitałowym to metoda, która może poprawić wiarygodność firm.

inwestowanie za pomocą social mediów

Może również ułatwić dostęp do niego małym i średnim przedsiębiorcom. Kluczowymi zmianami związanymi z aktywnością badanej spółki i powiązanych z nią marek są aktywność w mediach społecznościowych i łączna ilość polubień i reakcji „wow”. Ostatnią ze zmian jest liczba postów opublikowanych przez autora strony. Dane te w dużym stopniu odzwierciedlają faktyczne zainteresowanie daną firmą.

inwestowanie za pomocą social mediów

Udało się stworzyć model podczas pracy nad raportem. Umożliwia on skuteczne przewidywanie przyszłego zachowanie kursów akcji i stopy zwrotu z inwestycji. Co więcej, korzystanie z dostępnych w sieci danych pozwala także oceniać podmioty nienotowana na giełdzie, co do których często brakuje publicznie dostępnych i aktualnych raportów finansowych. Autorzy raportu sprawdzili uniwersalność swojego modelu również na firmach z austriackiej giełdy uznawanej przez większość międzynarodowych inwestorów za rozwinięty rynek akcji.

Wyniki modelu

Końcowy model dotyczący zwrotu z inwestycji osiągnął trafność przewidywania na poziomie 75,7 % na rynku zbiorowym. Natomiast model zbudowany z polskich danych osiągnął 83,3 %. Wykorzystywał on jednak więcej elementów. Ma on swój potencjał, jednak jak widać, nie jest idealny. Z pewnością to nie ostateczny model, który zobaczymy.

Przewidywanie i inwestowanie za pomocą social mediów – ważne rewolucja, a może zbędna zmiana?

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Jerzy Brzęczek został zwolniony z Wisły Kraków!

Wisła Kraków w poprzednim sezonie spadła do I Ligi...

Logitech G713 – klawiatura dla lubiących się wyróżniać

Logitech Aurora to nowa seria peryferii od szwedzkiego producenta...

A jednak! Intel Arc A770 trafi do sprzedaży! Premiera i ceny

Wczoraj, podczas Innovation Pat Gelsinger, Intel potwierdził cenę i...

Nowy Need for Speed Unbound będzie wydany jeszcze w 2022 r

Dosyć długo, bo już trzy lata Electronic Arts każe...

Kolejny problem Samsunga! Puchnące baterie we flagowcach!

Wygląda na to, że youtuber posługujący się pseudonimem Mrwhosetheboss...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj