Site icon MenWorld.pl

Jak działa funkcja adaptacyjnych świateł drogowych – Lexus Adaptive High-beam System

Jedną z funkcji pakietu aktywnego bezpieczeństwa jazdy Lexus Safety System + jest Adaptive High-beam System – funkcja adaptacyjnych świateł drogowych, zapobiegająca oślepianiu innych kierowców przez aktywne sterowanie wiązką światła reflektorów. Jak to działa?

lexus_ahs_03

Adaptive High-beam System (AHS) to rozwinięcie funkcji automatycznych świateł drogowych (Automatic High Beam, AHB), która po wykryciu przez kamerę przednią innego pojazdu znajdującego się przed samochodem samoczynnie przełącza światła drogowe na światła mijania, a gdy nie minie ryzyko oślepienia innego kierowcy, z powrotem włącza światła drogowe. Rozwiązanie to jednak powoduje pogorszenie oświetlenia całości obszaru przed samochodem, w tym np. poboczy, na których mogą znajdować się piesi.

Reklama

lexus_ahs_02

Aby wyeliminować tę niedogodność, stworzono system AHS. Wykorzystuje on umieszczone wewnątrz reflektorów specjalne przesłony. Dzięki precyzyjnemu sterowaniu kształtują one wiązkę światła tak, by nie padało na znajdujący się z przodu pojazd, a pozostały obszar pozostał oświetlony. Zapewnia to kierowcy znacznie lepszą widoczność, pozwalając unikać niebezpiecznych sytuacji.

lexus_ahs_04

Funkcja adaptacyjnych świateł drogowych AHS jest dostępna w wersji wyposażeniowej Prestige samochodów Lexus.

https://www.youtube.com/watch?v=-M1fY0kG5nc

 

Już wkrótce opublikujemy nasz test Lexusa LS wyposażonego w system AHS!

Exit mobile version