98
Views

Leasing cieszy się rosnącą popularnością wśród przedsiębiorców. Jak wynika z danych opublikowanych przez Związek Polskiego Leasingu, w 2018 roku umowy leasingowe dotyczące samochodów osobowych, pojazdów dostawczych i ciężarowych do 3,5 t stanowiły 48,4% wszystkich umów[1].

 

Leasing samochodowy nadal korzystny

Od 1 stycznia 2019 roku obowiązują nieco inne zasady rozliczania leasingu w przedsiębiorstwach. Jeśli pojazd wykorzystywany jest nie tylko do celów firmowych, ale również w celach prywatnych, wówczas maksymalnie można odliczyć 75% wydatków związanych z użytkowaniem samochodu. Należy jednak wspomnieć o pewnym limicie – aby móc dokonywać pełnych odliczeń, wartość auta nie może przekroczyć 150 tys. zł netto. Jeśli pojazd jest wart dużo więcej, przedsiębiorca nie będzie mógł dokonać odliczeń od powstałej nadwyżki.

 

Optymalizacja podatkowa dzięki leasingowi

Leasing samochodowy daje wiele korzyści z podatkowego punktu widzenia. Pozwala w sposób całkowicie legalny obniżyć wysokość wpłacanego podatku dochodowego.

  • Możliwość odliczenia opłaty wstępnej

Przedsiębiorca ma możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodu opłaty wstępnej, w miesiącu, w którym płatność ta została dokonana. Odliczenie ma charakter jednorazowy, dlatego bardzo szybko można otrzymać zwrot części pieniędzy.

  • Płatność podatku VAT w ratach

Podatek VAT regulowany jest w miesięcznych ratach, dzięki czemu nie stanowi to nadmiernego obciążenia firmowych finansów.

Warto przy tym pamiętać, że przedsiębiorca może wliczyć w koszty uzyskania przychodu tylko 50% VAT, jeśli samochód wykorzystany jest do celów firmowych i prywatnych.

  • Możliwość odliczenia całej raty leasingowej

W związku z tym, że leasing samochodowy traktowany jest jako usługa, przedsiębiorca może odliczyć całą ratę – zarówno część kapitałową, jak i odsetkową.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, odliczenie raty leasingowej jest pełne. Nie obowiązuje tutaj limit 75%.

  • Możliwość wliczenia w koszty wydatków związanych z pojazdem

Mając samochód w leasingu, można odliczać nie tylko wydatki związane stricte z ratą leasingową. W koszty uzyskania przychodu można wliczyć także wszelkie opłaty eksploatacyjne. Chodzi m.in. o paliwo, ubezpieczenie, serwisowanie.

Warto tutaj podkreślić, że w koszty uzyskania przychodu można wliczyć część wydatków, tj. 75%.

 

Nie tylko korzyści podatkowe

Leasing samochodowy to nie tylko korzyści wynikające z optymalizacji podatkowej. Decydując się na np. na Leasing SMARTPLAN na nowe pojazdy w ofercie Toyota Leasing, możesz liczyć na:

  • niższe miesięczne raty,
  • przewidywalne koszty,
  • gwarancję odkupu auta przez dealera.

W ramach umowy przedsiębiorca spłaca jedynie tę część wartości samochodu, która odpowiada rzeczywistej utracie wartości w okresie użytkowania.

[1] http://leasing.org.pl/files/uploaded/statystyki%20za%20rok%202018/ZPL_Infografika_rynek%20leasingu%20w%202018_25%20lat%20ZPL.pdf

 

Materiał zewnętrzny

Kategoria artykułu
Biznes
Wpis partnerski

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.