Jaki sprzęt dla gracza? Laptop czy komputer stacjonarny?

Laptop – wady, zalety i teoria

Przejdźmy zatem do mobilniaków. Nie od dziś wiadomo, że wiele osób wybiera tę drogę, z wielu powodów. Jakich?

Zalety – mobilność

Oczywiście główną zaletą laptopów jest mobilność. Możemy taki sprzęt zabrać ze sobą wszędzie – czy to w plecaku, czy w torbie specjalnie przeznaczonej na tenże cel. Dostajemy możliwość pogrania czy to w pociągu, podczas jazdy jako pasażer samochodu, czy po prostu na wyjeździe.

Ilość zajmowanego miejsca

Kolejny plus tych małych (a na pewno mniejszych od typowego PCta) urządzeń. Nawet, jeżeli nasze biurko nie jest pokaźnych rozmiarów, spokojnie możemy na nim umieścić naszego laptopa. Do tego zorganizowanie miejsca na myszkę i można w spokoju oddać się rozgrywce.

Wszystko w jednym miejscu

Jeżeli zastanawiacie się, co to może być – już rozwiewam wątpliwości. Chodzi oczywiście o to, że kupując laptopa, mamy już „monitor”, klawiaturę, głośniki, kamerkę, mikrofon, czy touchpada. Oczywiście chcąc grać pasuje dokupić przynajmniej myszkę – jednak o nic więcej „nie musimy się martwić”.

Jaki sprzęt dla gracza? Laptop czy komputer stacjonarny?

Zapotrzebowanie na moc – plus, jak i minus

Zwykle także jest to kwestia przemawiająca za wyborem przenośnego komputera, zamiast stacjonarnego. Nie potrzebujemy mieć zasilacza przy sobie cały czas, co też obniża rachunki za prąd. Jeżeli już musimy z niego korzystać, to nawet w bardzo wydajnych jednostkach w przedziale ok 5500 zł są to ok 200 W zasilacze, kiedy w klasycznym PC w tym przedziale cenowym sama karta tyle „ciągnie”.

Jaki sprzęt dla gracza? Laptop czy komputer stacjonarny?
Spokojnie, żaden laptop nie wykręcił tak dziwnego wyniku… z resztą, żaden z zasilaczy, w jakie były wyposażone nie dysponował taką mocą

Pojawia się tutaj jednak także minus. Na zasilaniu bateryjnym odczuwamy duży spadek wydajności naszej maszyny – także nie jesteśmy w stanie w takim scenariuszu cieszyć się z jej natywnych osiągów i dopiero podłączając zasilacz „odzyskujemy” 100% naszej „zabawki”. Sama bateria w trakcie grania także nie starczy na długo – 2 godziny, może trochę więcej…

Wada – kultura pracy

Zwykle w laptopach – w porównaniu do stacjonarek – jesteśmy zmuszeni do zaakceptowania tego, że hałas generowany przez układ chłodzenia będzie wyższy. Do tego sam system nie jest specjalnie wydajny z uwagi na ograniczenia, jakie stawia mała obudowa laptopa, co też powoduje wyższe temperatury naszych podzespołów.

Jaki sprzęt dla gracza? Laptop czy komputer stacjonarny?
Uprzedzając pytania – nie jest to pomiar dotyczący laptopa, a przykładowe zdjęcie podczas testów

Jak wybrać dobry laptop?

No i zaczyna się temat rzeka, bo w kontekście wyboru mobilnej maszyny do gier do kontekstu podzespołów dochodzą różne rzeczy, jak chociażby wykonanie całego laptopa.

Zacznijmy jednak od podstawy w laptopie dla gracza – podzespoły.

W obecnej chwili najlepiej jest wybierać maszyny wyposażone w karty graficzne od Nvidii z serii GTX 16×0 oraz RTX 20X0. Z procesorami natomiast sytuacja jest trochę inna. Jeżeli jest możliwość, proponowałbym skupić się na Ryzenach z końcówkami H/HS z serii 4×00. Jeżeli jednak chcemy być po „niebieskiej stronie mocy”, lub fundusze nie pozwalają na najnowszego Ryzena, możemy rozważyć 9th oraz 10th generację procesorów Intel Core, także z dopiskami „H” na końcu.

RAM – najlepiej nie schodzić poniżej 16 GB, ale wiadomo, że nie zawsze się da. Dlatego też minimum 8 GB wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem (ponieważ pamięć operacyjną w tego typu laptopach w większości przypadków da się rozszerzyć).

Moim zdaniem musem jest posiadanie przez taki sprzęt przynajmniej SSD na system – 256 GB przykładowo. Jeszcze lepiej, jeżeli działa on pod kontrolą protokołu NVMe. Do tego typowo 1TB HDD i można działać. Jeżeli jednak nie jesteśmy zbyt cierpliwi, proponuję skupić się na konstrukcjach wyposażonych tylko w SSD na protokole NVMe. W takim przypadku najlepiej nie schodzić poniżej +/-500GB modelu nośnika, a potem w razie konieczności dorzucić SSD 2,5″ na SATA. Dlaczego? Wystarczy sprawdzić ile miejsca zajmuje przykładowo Call of Duty: Warzone. Nie wiecie? Około 250 GB…

Idąc dalej – wykonanie, ekran, porty etc.

Ważne jednak są także inne aspekty naszego wymarzonego urządzenia. Po kolei…

…ekran, w zależności od tego, jakie gry preferujemy. Możemy rozważać nad takimi, które dadzą lepszy obraz oraz takimi, które dadzą lepsze osiągi pod względem odświeżania oraz czasów reakcji / ghostingu. W przypadku gier szybkich, jak np. FPS, rozważajmy matryce 120/144Hz, nie muszą być koniecznie to IPS, może być nawet TN. W innym przypadku, kiedy chcemy mieć bardzo przyjemny dla oczu widok – matryce IPS oraz VA i OLED w droższych konstrukcjach.

Jaki sprzęt dla gracza? Laptop czy komputer stacjonarny?
Niektórzy mogą ten kadr… kojarzyć

Co oznacza wykonanie? Cóż, jest to dość szerokie pojęcie. Najprościej wytłumaczyć to w ten sposób – najlepiej, żeby był wykonany z aluminium, stopu magnezu lub dobrej jakości plastiku, który się nie gnie i nie trzeszczy jak w taniej, chińskiej zabawce. Jednak oczywiście czasem trzeba iść na kompromis i zamiast wybierać laptop lepiej wykonany, iść w kierunku mocy podzespołów, czy innych komponentów składających się na jego całokształt.

W odniesieniu do portów, prosta zależność – wybieramy tyle, ile jest nam potrzebne. Każdy ma inne preferencje, więc jednemu wystarczy chociażby 1x USB 3.0 typu A, a drugiemu i 4 takowe złącza nie wystarczą.

Jest także klawiatura oraz touchpad – tutaj aspekty jak układ, czy podświetlenie to raczej sprawa indywidualna. Należy zwrócić uwagę na płynność działania klawiszy, czy precyzję i czystą przyjemność oraz wygodę z korzystania z touchpada.

Kultura pracy – system chłodzenia, rozmiary
Jaki sprzęt dla gracza? Laptop czy komputer stacjonarny?

Ostatni punkt, na którym możemy się skupić. Skoro chcemy mieć wydajną, przenośną maszynę do gier, to trzeba ją też jakoś schłodzić. Oczywiście najlepiej, żeby takowy system ciepłowodów i radiatorów oraz wentylatorów był jak najbardziej rozbudowany, ale nie można mieć wszystkiego. Tutaj trzeba zaufać recenzjom, jakie znajdziecie także w dalszej części tego tekstu. Kluczowy jest także tutaj rozmiar naszego laptopa oraz jego waga. Im większa obudowa, tym więcej radiatorów i rurek cieplnych zmieścimy w nim, by odprowadzić ciepło z jego wnętrza. Bardzo ważnym, a często pomijanym aspektem są także gumki stabilizujące oraz unoszące tylną klapę naszego laptopa. Wysokie zapewnią odpowiedni „przestrzał”, co z kolei dobrze wpłynie na wentylację.

I tym oto sposobem zakończyliśmy teoretyczną część artykułu (chapeau bas tym, którzy całość „pochłonęli”).

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama